Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Si do shkohet në zgjedhjet e 2025?

Donald Trump: Joe Biden është një 'zombi cerebralisht i vdekur'

Donald Trump: Joe Biden është një 'zombi cerebralisht i vdekur'

16:25, 15/06/2024
A+ Aa A-

Shtabi elektoral i Donald Trump-it e quajti Joe Biden-in një "zombi cerebralisht të vdekur" pasi Biden u duk se e humbi gjatë një seti fotografik në samitin e G7-ës. Ky incident përkoi me ekipin e fushatës së Biden-it që tallte Trump-in në ditëlindjen e tij të 78-të, duke renditur 78 "arritje", përfshirë këtu falimentimet dhe shkarkimet nga detyra.

Ndihmësit e Biden-it pretenduan se ai po fliste me dikë jashtë kamerës, por shtabi elektoral i Trump-it e kritikoi atë, duke i vënë theksin titujt e gazetave botërore për rënien konjitive të Biden-it. Zëdhënësja e Trump-it, Karoline Leavitt, i vuri theksin këtij tregimi.

Mosha është bërë një çështje kyçe në garën presidenciale të vitit 2024. Jill Biden mbrojti bashkëshortin e saj, duke thënë se zgjedhjet "nuk kanë të bëjnë me moshën" dhe nisi fushatën "Të moshuarit për Biden-in" për të mbledhur votuesit e moshës 65 vjeç e lart. Ajo e përshkroi Biden-in si një "81-vjeçar të shëndetshëm, të mençur" dhe vuri në dukje rëndësinë e përvojës së tij.

Image

Sondazhet tregojnë një ndryshim të tendencave të gjeneratave, me Biden-in që fiton në mesin e votuesve më të vjetër, ndërsa Trump tërheq më shumë votues të rinj. Sondazhet e fundit tregojnë se propozimet e Biden-it për të mbrojtur asistencat shëndetësore dhe për të ulur kostot e recetave janë tërheqëse për të moshuarit. Megjithatë, shqetësimet vazhdojnë për aftësinë e Biden-it për të qeverisur në mënyrë efektive për shkak të moshës së tij.

Një sondazh i fundit i JL Partners zbuloi se shumë votues dyshojnë në aftësinë e Biden-it në një mandat të dytë, me 50% që parashikojnë se ai mund të harrojë vendndodhjen e tij gjatë një debati. Përkundër këtyre shqetësimeve, Trump, tre vjet më i ri se Biden, ka kritikuar mprehtësinë mendore të Biden-it, ndërsa ka mohuar se ka lidhje me moshën.

Demokratët thonë se nuk duhet të jenë të vetëkënaqur, pasi sondazhet tregojnë një garë të ngushtë dhe dobësim të mbështetjes për Biden-in mes votuesve të rinj dhe pakicave. Jill Biden po bën fushatë aktive në shtetet kryesore të fushëbetejës, ndërsa Trump, duke shmangur momentin historik të ditëlindjes së tij, vazhdon të përqendrohet në sulmin ndaj aftësisë së Biden-it për postin e presidentit./The Telegraph - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco