Presidenti kukull i Kubës, i veshur me kefiah, përshëndet studentët e majtë radikalë amerikanë në Havana

Presidenti kukull i Kubës, i veshur me kefiah, përshëndet studentët e majtë radikalë amerikanë në Havana

16:22, 15/06/2024
A+ Aa A-

Një grup studentësh të ekstremit të majtë të SHBA-së nga grupi pro-regjimit "Let Kuba Live" u takuan me presidentin e Kubës, Miguel Diaz-Canel, në Havana. Studentët mbështetën socializmin, dënuan Shtetet e Bashkuara dhe kërkuan një "botë socialiste".

"Let Cuba Live" kërkon t'i japë fund "embargos" së SHBA-së ndaj Kubës dhe heqjen e saj nga lista e Shteteve të Bashkuara të Sponsorëve të Terrorizmit. SHBA e përfshin Kubën në këtë listë për shkak të lidhjeve të saj me organizatat ndërkombëtare terroriste si Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike Iraniane (IRGC), Hezbollahu dhe ELN dhe FARC të Kolumbisë.

Grupi është i lidhur me Forumin e Sao Paulos dhe Forumin Popullor, një organizatë e ekstremit të majtë amerikan me lidhje me regjimin e Kastros dhe Partinë Komuniste të Kinës. Forumi Popullor ka mbështetur protestat kundër Izraelit dhe pro-Hamasit në SHBA, duke përfshirë një në Times Square pas sulmit terrorist të Hamasit më 7 tetor.

Manolo De Los Santos, drejtor ekzekutiv i Forumit Popullor, moderoi takimin e studentëve me Diaz-Canel. De los Santos, i njohur për bashkëpunimin e tij me regjimin e Kastros dhe studimet marksiste në Kubë, është i lidhur me protestat pro-Hamasit dhe sulmin në Hamilton Hall të Universitetit të Columbia-s.

Gjatë takimit, Diaz-Canel veshi një kefiah palestinez dhe dënoi Shtetet e Bashkuara dhe kapitalizmin, duke fajësuar politikat e SHBA-së për problemet e Kubës. Ai mbrojti sistemin komunist të Kubës, duke pretenduar se është më demokratik se SHBA-ja dhe argumentoi se demokracia ka të bëjë me ushtrimin e të drejtave, jo me numrin e partive politike.

Diaz-Canel i pranoi mungesat e Kubës, por pretendoi se SHBA-ja i shfrytëzon këto çështje për të portretizuar qeverinë kubane si të paaftë. Ai vlerësoi Fidel dhe Raul Castro për kapërcimin e sfidave të së kaluarës dhe theksoi qëndrueshmërinë e Kubës.

Manolo de los Santos vuri theksin mbi rrallësinë e një takimi të tillë, duke e krahasuar disponibilitetin e lidershipit të Kubës me mosdisponibilitetin e presidentit të SHBA-së./Breitbart - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco