Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Trump zotohet se do të ndërtojë 'Kupolën e Madhe të Hekurt' mbi SHBA nëse rizgjidhet

Trump zotohet se do të ndërtojë 'Kupolën e Madhe të Hekurt' mbi SHBA nëse rizgjidhet

13:14, 15/06/2024
A+ Aa A-

Ish-presidenti Trump premtoi se do të ndërtonte një Kupolë të Hekurt "të madhe" për SHBA-në gjatë mitingut të ditëlindjes së tij në Florida, duke thënë se do të "prodhohej në Amerikë", shkruan Foxnews.

"Deri në mandatin e ardhshëm ne do të ndërtojmë një Kube të madhe të Hekurt mbi vendin tonë," tha Trump në mbrëmjen e tij të 78-të të ditëlindjes në Club 47 në West Palm Beach të premten në mbrëmje. "Ne e meritojmë një kupolë. E meritojmë të gjithën, më të avancuarën.

"Është një mburojë mbrojtëse raketore dhe e gjitha do të bëhet në Amerikë", tha ai. "Punë, punë, punë".

Trump tha se Ronald Reagan dikur e mbështeste një Kube të Hekurt në SHBA, "por në atë kohë, ne nuk e kishim teknologjinë. Tani kemi", tha Trump.

Trump tha se propozimi i tij për Kupolën e Hekurt do të bëhet në Amerikë dhe se do të krijojë mundësi "të bukur" për të rinjtë.

"Gjithçka do të bëhet në shtete," tha ai. "Ne do të kemi një Kupolë të madhe, të bukur të Hekurt. Një mundësi e madhe për të rinjtë", tha Trump.

Sistemi i mbrojtjes raketore të Izraelit, ose Kupola e Hekurt, financohet kryesisht nga Shtetet e Bashkuara.

Sistemi është projektuar për të kapur dhe shkatërruar raketa me rreze të shkurtër dhe artileri të shtëna nga jo më shumë se 69 km milje larg.

Që nga krijimi i saj në 2011, Iron Dome ka zbythur dhe shkatërruar raketa nga militantët e Hamasit, forcat palestineze dhe dronët dhe raketat iraniane.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco