'Ne nuk mund t'ia lëmë Francën, Le Penit'

'Ne nuk mund t'ia lëmë Francën, Le Penit'

12:31, 15/06/2024
A+ Aa A-

Raphaël Glucksmann, koalicioni i të cilit i mbështetur nga socialistët doli i treti në zgjedhjet evropiane të së dielës, është shfaqur si një figurë kryesore e qendrës së majtë politike të Francës. Mbështetja e tij për aleancën e re të së majtës mund të ndryshojë ekuilibrin nga e djathta ekstreme në rritje në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të thirrura nga Presidenti Emmanuel Macron për 30 qershor dhe 7 korrik.

Place publique, lista e mbështetur nga socialistët e udhëhequr nga Raphaël Glucksmann, përfundoi në vendin e tretë në zgjedhjet e BE-së më 9 qershor, duke fituar 13.8 për qind të votave, pak pas koalicionit qendror të Presidentit Emmanuel Macron, i cili mori 14.6 për qind.

Pas sondazhit, Glucksmann, 44 vjeç, tha se ishte krenar për rezultatin, por se ai "nuk ishte në gjendje për të festuar" duke pasur parasysh fitoren e paprecedentë të Rassemblement National (Rally National) të ekstremit të djathtë të udhëhequr nga Marine Le Pen, e cila fitoi 31.4 për qind të votave.

Glucksmann të premten e vuri peshën e tij te koalicioni i ri i së majtës në prag të zgjedhjeve për një parlament të ri, duke akuzuar Macron se e zhyti Francën "në kaos" duke bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

"Ne nuk mund t'ia lëmë Francën, familjes Le Pen," i tha ai transmetuesit France Inter të premten.

Glucksmann mbështeti koalicionin e ri të krahut të majtë, Frontin e Ri Popullor, duke thënë se kjo ishte "mënyra e vetme" për të parandaluar një fitore të ekstremit të djathtë në zgjedhjet e ardhshme.

Jo një politikan natyral, Glucksmann është shfaqur gradualisht si një udhëheqës i së majtës së moderuar, pro-evropiane në Francë.

Gjatë fushatës së tij debutuese parlamentare evropiane në vitin 2019, Glucksmann, i mbështetur si kryesues i listës nga udhëheqja e Partisë Socialiste të Francës, dukej i dobët dhe ndonjëherë pa kontakt.

Ai vetë pranon se performanca e tij fillestare si politikan ishte "e keqe". Por ka “punuar shumë”, tha ai, duke shtuar se mandati i tij si anëtar i Parlamentit Evropian (PE) e kishte “transformuar”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco