Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Rusia mungon dukshëm teksa fillon Samiti Global i Paqes në Zvicër

Rusia mungon dukshëm teksa fillon Samiti Global i Paqes në Zvicër

10:34, 15/06/2024
A+ Aa A-

Zyrtarët zviceranë që organizojnë konferencën thonë se më shumë se 50 krerë shtetesh dhe qeverish do të marrin pjesë - por jo nga Rusia apo Kina.

Presidentët e Ekuadorit, Bregut të Fildishtë, Kenias dhe Somalisë do të bashkohen me shumë krerë shtetesh dhe qeverish perëndimorë dhe liderë të tjerë në një konferencë këtë fundjavë që synon të komplotojë hapat e parë drejt paqes në Ukrainë - me Rusinë në mënyrë të dukshme munguar.

Rreth 100 delegacione duke përfshirë organet evropiane dhe Kombet e Bashkuara do të jenë të pranishëm në resortin Bürgenstock me pamje nga liqeni i Lucernit.

Kush do të shfaqet - dhe kush jo - është bërë një nga pikat kryesore të një takimi, që kritikët thonë se do të jetë i padobishëm pa praninë e qeverisë së presidentit rus Vladimir Putin, i cili pushtoi Ukrainën në shkurt 2022 dhe po e nxit më tej luftën.

Zv.presidentja e SHBA Kamala Harris do të marrë pjesë vetë, kurse Turqia dhe Arabia Saudite kanë dërguar ministrat e tyre të jashtëm.

Vendet kryesore në zhvillim si Brazili, një vëzhgues në këtë ngjarje, India dhe Afrika e Jugut do të përfaqësohen në nivele më të ulëta.

Kina, e cila mbështet Rusinë, po i bashkohet shumë vendeve që po marrin pjesë në konferencë, shumë prej të cilave kanë çështje më të ngutshme se konflikti më i përgjakshëm në Evropën e largët që nga Lufta e Dytë Botërore. Pekini thotë se çdo proces paqeje duhet të ketë pjesëmarrjen e Rusisë dhe Ukrainës dhe ka hedhur idetë e veta për paqen.

Zelenskyy kohët e fundit bëri një thirrje diplomatike për të tërhequr pjesëmarrësit.

Trupat ruse që tani kontrollojnë gati një të katërtën e tokës ukrainase në lindje dhe jug, kanë pasur përfitime territoriale muajt e fundit. Kurse kur filluan bisedimet për një iniciativë paqeje të organizuar nga Zvicra verën e kaluar, forcat ukrainase kishin fituar së fundmi pjesë të mëdha të territorit, veçanërisht pranë Kherson-it jugor dhe Kharkiv-it verior.

Në sfondin e fushëbetejës dhe strategjive diplomatike, organizatorët e samitit kanë paraqitur tre pika të rendit të ditës: sigurinë bërthamore, si në termocentralin Zaporizhzhia të kontrolluar nga Rusia; ndihmat humanitare dhe shkëmbimin e robërve të luftës dhe sigurinë globale të ushqimit – e cila ndonjëherë është ndërprerë për shkak të pengimit të dërgesave përmes Detit të Zi.

Kjo listë e detyrave, duke përmbledhur disa nga çështjet më pak të diskutueshme, është shumë më pak nga propozimet dhe shpresat e paraqitura nga Zelenskyy në një formulë paqeje prej 10 pikash në fund të vitit 2022.

Ndërkohë, qeveria e Putinit dëshiron që çdo marrëveshje paqeje të ndërtohet rreth një projekt-marrëveshjeje të negociuar në fazat e hershme të luftës që përfshinte dispozita për statusin neutral të Ukrainës dhe kufizimet për forcat e saj të armatosura, duke vonuar bisedimet për zonat e pushtuara nga Rusia. Përpjekja e Ukrainës ndër vite për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s e ka munduar shumë Moskën./ar.sh/SYRI.NET

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco