Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Ukraina kërkon demonstrim të mbështetjes në samitin gjigant të Zvicrës

Ukraina kërkon demonstrim të mbështetjes në samitin gjigant të Zvicrës

07:43, 15/06/2024
A+ Aa A-

Këtë fundjavë, një vendpushim i izoluar zviceran mbi liqenin e Lucernit do të transformohet kur dhjetëra liderë botërorë dhe mijëra ushtarë dhe policë do të zbresin në Bürgenstock.

Zviceranët shpresojnë se samiti i Ukrainës mund të prodhojë skicat e para në tentativë për një proces paqeje, rreth 28 muaj pasi Rusia pushtoi fqinjin e saj.

Ky është takimi më i madh për Ukrainën që nga pushtimi në shkallë të gjerë.

Por me lojtarët kryesorë si Kina që qëndrojnë larg dhe presidentinrus Vladimir Putin që ka lëshuar një ultimatum të ri - duke kërkuar kapitullimin e Ukrainës dhe duke e quajtur atë një propozim paqeje - pritjet për përparim të rëndësishëm janë të ulëta.

Rusia nuk është ftuar.

Për Ukrainën, vetëm fakti që po zhvillohet ky takim është pozitiv.

Politikanët në Kiev kanë përshëndetur çdo pjesëmarrës të konfirmuar si një gjest mbështetjeje. Për ta, samiti gjigant duhet t'i tregojë Moskës se bota qëndron në anën e Ukrainës - dhe të së drejtës ndërkombëtare.

Samiti vjen në një kohë të vështirë. Ka pasur një ofensivë të re ruse në verilindje, afër Kharkiv, dhe raketat po godasin shtëpitë dhe termocentralet në të gjithë Ukrainën me intensitet të ri.

Pra, madhësia ka rëndësi kur bëhet fjalë për samitin. Por edhe substanca.

"Është e rëndësishme të krijohet një kuadër politik dhe ligjor për paqen e ardhshme. Për të treguar se paqja mund të arrihet vetëm në kuadrin e 10 pikave të Zelensky," tha deputeti ukrainas Oleksandr Merezhko nga Kievi. "Ky përfshin integritetin territorial të Ukrainës dhe sovranitetin e saj."

Ai i referohet një formule paqeje të paraqitur në fund të vitit 2022 nga presidenti i Ukrainës, i cili insiston në detyrimin e Rusisë që të kthejë të gjithë tokën e pushtuar./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco