Revoltë e të dënuarve në Venezuelë, grevë urie në 16 burgje

Revoltë e të dënuarve në Venezuelë, grevë urie në 16 burgje

08:40, 14/06/2024
A+ Aa A-

Të dënuarit në 16 burgje të Venezuelës kanë nisur një grevë urie për të treguar kushtet e këqija ku ata jetojnë dhe për të ngritur problemin e vonesave të shkaktuara në proceset gjyqësore.

Kësaj forme proteste iu bashkuan dhe disa organizata joqeveritare dhe familjarë të të dënuarve të cilët u mblodhën përpara gjykatës në Karakas për të kërkuar të drejtat e të afërmve të tyre.

Mbipopullimi, kushtet e këqija shëndetësore dhe mungesa e ushqimit janë ndër problemet që mundojnë burgjet e Venezuelës.

Ministria e Komunikimit dhe Informacionit të Venezuelës nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Presidenti Nicolas Maduro zëvendësoi të martën kreun e burgjeve duke emëruar Julio Zerpa pavarësisht protestave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco