Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

SHBA me sanksione të reja kundër Rusisë për pushtimin e Ukrainës

SHBA me sanksione të reja kundër Rusisë për pushtimin e Ukrainës

22:29, 12/06/2024
A+ Aa A-

Shtetet e Bashkuara njoftuan të mërkurën një sërë sanksionesh të reja që synojnë të kufizojnë aftësinë e Moskës për të luftuar në Ukrainë, ndërkohë që rrisin aksionet për bankat e huaja që ende bëjnë biznes me Rusinë.

Sanksionet e Departamentit të Thesarit dhe Departamentit të Shtetit prekën më shumë se 300 objektiva, duke përfshirë entitete në Rusi dhe vende si Kina, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ato të përcaktuara përfshijnë Bursën e Moskës dhe disa filiale, një lëvizje e vendosur për të komplikuar transaksionin e miliarda dollarëve, si dhe subjekte të përfshira në tre projekte të gazit natyror të lëngshëm (LNG).

“Veprimet e sotme godasin rrugët e tyre të mbetura për materiale dhe pajisje ndërkombëtare, duke përfshirë mbështetjen e tyre në furnizimet kritike nga vendet e treta”, tha në një deklaratë Sekretarja e Thesarit, Janet Yellen, shkruan themoscowtimes.

“Ne po rrisim rrezikun për institucionet financiare që merren me ekonominë e luftës së Rusisë dhe po eliminojmë shtigjet për evazion dhe po zvogëlojmë aftësinë e Rusisë për të përfituar nga qasja në teknologjinë, pajisjet, softuerin dhe shërbimet e huaja të TI-së”, shtoi ajo.

Përveç sanksioneve të reja, Departamenti i Thesarit po zgjeron përkufizimin për “bazën ushtarako-industriale” të Rusisë.

Deri më tani, bankat e huaja mund të sanksionohen për mbështetjen e industrisë ruse të mbrojtjes. Hapi i fundit zgjeron shtrirjen e të ashtuquajturave sanksione dytësore për të gjithë individët dhe subjektet ruse që tashmë janë ndikuar nga sanksionet e SHBA-së.

Kjo do të thotë se institucionet e huaja financiare mund të goditen për kryerjen e transaksioneve që përfshijnë çdo person të bllokuar ose banka të caktuara ruse si VTB ose Sberbank – me listën e objektivave të ekspozuar që rritet nga mbi 1000 në rreth 4500.

Uashingtoni u zhvendos për të kufizuar furnizimin e shërbimeve të IT-së dhe mbështetjes së caktuar softuerike për njerëzit gjithashtu në Rusi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco