Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Sondazhet në Francë: Aleatët e Macron frikë nga pasojat e zgjedhjeve të parakohshme

Sondazhet në Francë: Aleatët e Macron frikë nga pasojat e zgjedhjeve të parakohshme

21:19, 12/06/2024
A+ Aa A-

Pas vendimit të presidentit francez Emmanuel Macron për shpërndarjen e Asamblesë Kombëtare dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme për shkak të rezultatit të dobët të arritur në zgjedhjet për Parlamentin Evropian, bashkëpunëtorët e presidentit francez shprehën rezerva dhe frikë se ky vendim mund t’i çojë në shkatërrim.

 “Nuk do ta shihni fytyrën e Macronit në posterët e fushatës time elektorale, mund t’ju ​​them kaq shumë”, tha një deputet i koalicionit të presidentit francez, transmeton portali “Politico”.

 “Refuzimi i tij për të ndryshuar kursin e tij politik pavarësisht protestave masive të vitit të kaluar kundër reformës së sistemit të pensioneve përforcoi përshtypjen se Macron është i largët nga qytetarët. Toni i tij mund të duket arrogant dhe elitar”, tha një zyrtar i paidentifikuar nga grupi parlamentar “Rilindja”.

Sondazhet tregojnë se francezët e shohin presidentin e tyre si një figurë krenare dhe autoritare dhe si një magnet për një ndjenjë masive anti-elitiste.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco