Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Si do shkohet në zgjedhjet e 2025?

Thyhen me çekiç statuja e Papës dhe Nënë Terezës në New York

Thyhen me çekiç statuja e Papës dhe Nënë Terezës në New York

20:54, 12/06/2024
A+ Aa A-

Një rast vandalizmi është regjistruar në Brooklyn në SHBA. Një person është arrestuar pasi ka thyer me çekiç statujat e Papa Françeskut dhe Nënë Terezës në një kishë katolike. Autori i sulmit po ashtu ka goditur me gurë edhe dyert e kishës.

Statujat e Nënë Terezës dhe Papës Gjon XXIII në Avenue 20 në Bensonhurst, pas incidentit janë mbuluar me copë të kuqe dhe dyert e kishës katolike romake të Shën Dominikut janë veshur me dërrasa.

30 vjeçari Randy Maldonado Avila, pas këtyre akteve kishte vazhduar serinë e vandalizmit duke shkatërruar një tabelë në një stacion autobusi, njoftonte më tej policia.

Nuk dihen arsyet e zemërimit të 30 vjeçarit me figurat e kishës, por Maldonado Avila nuk kishte precedentë penalë. Ai u arrestua rreth 15 minuta pas akteve shkatërrimtare dhe u akuzua për shkelje vandalizmi, zotërim arme të ftohtë, sipas policisë së New York. Ai mund të akuzohet ose për vandalizëm, ose për “krime urrejtjeje”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco