Shefi i NATO do të takohet me Orban - një vizitë e befasishme në Hungari

Shefi i NATO do të takohet me Orban - një vizitë e befasishme në Hungari

14:48, 11/06/2024
A+ Aa A-

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg do të vizitojë kryeqytetin hungarez të mërkurën për të takuar kryeministrin e vendit Viktor Orban.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg do të vizitojë Budapestin këtë javë për t'u takuar me kryeministrin hungarez Viktor Orbán.

"Është pjesë e punës sime si Sekretar i Përgjithshëm të shoh liderët e vendeve të NATO-s për t'u siguruar që kemi një marrëveshje," shpjegoi Stoltenberg në Riga në një konferencë shtypi të Samitit B9.

“Mezi pres të ulem dhe të diskutoj (me Orbanin) për axhendën e samitit të Uashingtonit, që përfshin sigurinë e NATO-s,  parandalimin dhe mbështetjen për Ukrainën”, shtoi ai.

“Unë pres që të gjithë aleatët të japin OK për të forcuar koordinimin e ndihmës në Kiev dhe të miratojnë mbështetjen financiare”, përfundoi Stoltenberg.

Liderët do të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp të mërkurën, thuhet në njoftimin për shtyp nga aleanca.

Aktualisht, Stoltenberg është në një vizitë në Riga ( e cila së fundmi shënoi një vit të një politike të ringjallur me sukses të rekrutimit ushtarak) për të marrë pjesë në Samitin B9, të organizuar nga presidenti letonez Edgars Rinkēvičs dhe homologët e tij rumunë dhe polakë Klaus Iohannis dhe Andrzej Duda.

Në një konferencë të përbashkët shtypi në kryeqytetin e Letonisë, Stoltenberg vlerësoi vendin baltik për "udhëheqjen shembull" duke ndarë 2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto për portofolin e tij të mbrojtjes - që pritet të rritet në 3% deri në vitin 2027 – si edhe përpjekjet ushtarake në mbështetje të ushtarëve ukrainas .

Letonia gjithashtu ofron mbështetje të fuqishme ushtarake për Ukrainën, shtoi Stoltenberg.

“Ju ofroni trajnime të gjera ushtarake për ushtarët ukrainas. Ju drejtoni një koalicion që punon me industrinë për të furnizuar me dronë dhe ju kontribuoni në nismën e udhëhequr nga Çekia për të siguruar më shumë predha artilerie.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco