Jep dorëheqje zëvendëskryeministrja e dytë e Spanjës, pas zhgënjimit nga rezultatet e zgjedhjeve në BE

Jep dorëheqje zëvendëskryeministrja e dytë e Spanjës, pas zhgënjimit nga rezultatet e zgjedhjeve në BE

08:23, 11/06/2024
A+ Aa A-

Zëvendëskryeministrja e dytë e Spanjës dhe Ministrja e Punës, Yolanda Diaz, ka njoftuar se do të largohet si lidere e aleancës së krahut të majtë Sumar pas paraqitjes së dobët në zgjedhjet evropiane.

Bëhet e ditur se Sumar, i cili u mblodh vitin e kaluar për të ndihmuar mbrojtjen e ekstremit të djathtë gjatë zgjedhjeve të përgjithshme në Spanjë, fitoi vetëm tre vende.

Edhe koalicioni i majtë, si një nga anëtarët kryesorë të Sumar, nuk arriti të fitonte një vend të vetëm, shkruan skynews.

Si rezultat, Diaz ka vendosur të japë dorëheqje si koordinatore e Sumar, megjithëse do të vazhdojë me detyrat e saj ministrore.

“Këto zgjedhjet e fundit kanë vepruar si një pasqyrë”, tha Diaz në një deklaratë.

“Njerëzit nuk bëjnë gabime kur votojnë dhe as nuk bëjnë gabime nëse vendosin të mos votojnë”, shtoi ajo.

“Kjo është gjithmonë përgjegjësia jonë dhe pa dyshim, në këtë rast, kjo është përgjegjësia ime. Kam vendosur të largohem nga posti im si koordinatore e Sumar”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco