Të shtëna paralajmëruese nga Jugu teksa ushtarët e Koresë së Veriut kalojnë kufirin

Të shtëna paralajmëruese nga Jugu teksa ushtarët e Koresë së Veriut kalojnë kufirin

08:12, 11/06/2024
A+ Aa A-

Ushtarët e Koresë së Jugut qëlluan në shenjë paralajmëruese me armë pasi trupat e Koresë së Veriut kaluan gabimisht kufirin, tha ushtria e Seulit të martën.Advertisement -

Incidenti në Zonën e Çmilitarizuar të dielën vjen ndërsa tensionet vazhdojnë të rriten mes dy Koreve.

Një grup i vogël ushtarësh koreano-veriorë që mbanin mjete fushore, përfshirë kazma, hynë në Korenë e Jugut në orën 12:30, tha ushtria e Seulit. Ata ishin mes 20 që ndodheshin në zonën kufitare në atë kohë.

Ata u tërhoqën menjëherë pasi koreano-jugorët qëlluan të shtënat paralajmëruese. Në javët e fundit, Veriu ka hedhur me qindra balona të mbushura me mbeturina në qytetet kufitare në jug.

Seuli është përgjigjur duke transmetuar propagandë dhe muzikë K-pop në veri duke përdorur altoparlantë. Aktivistët kanë hedhur edhe balona propagandistike në veri.

Nuk kishte asnjë lëvizje të dukshme nga Veriu në DMZ pasi trupat e saj u tërhoqën të dielën, tha ushtria e Seulit.

“Brenda zonës kufitare bimësia është e tejmbushur dhe shenjat kufitare janë të fshehura. Nuk ka shtigje dhe ata po ecnin përmes rritjes së tepërt, “tha ajo.

Të hënën, motra e liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un, Kim Yo Jong, kërcënoi Jugun me “kundërveprime të reja” nëse vazhdon transmetimet me altoparlantë dhe nuk i ndalon aktivistët të dërgojnë balona.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco