Këshilli i Sigurimit mbështet planin e armëpushimit midis Izraelit dhe Gazës

Këshilli i Sigurimit mbështet planin e armëpushimit midis Izraelit dhe Gazës

07:30, 11/06/2024
A+ Aa A-

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka votuar për të mbështetur një plan armëpushimi të propozuar nga SHBA,  midis Izraelit dhe Gazës.

Propozimi përcakton kushtet për një "armëpushim të plotë dhe të plotë", lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi, kthimin e eshtrave të pengjeve të vdekur dhe shkëmbimin e të burgosurve palestinezë.

Katërmbëdhjetë nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit votuan në favor të rezolutës së hartuar nga SHBA. Rusia abstenoi.

Rezoluta thekson se Izraeli e ka pranuar propozimin e armëpushimit dhe i kërkon Hamasit që gjithashtu të pajtohet me të.

Kjo do të thotë se Këshilli i Sigurimit i bashkohet një numri qeverish, si dhe grupit G7 të kombeve më të pasura në botë, në mbështetjen e planit trepjesësh që u zbulua nga Presidenti Joe Biden më 31 maj.

Votimi ka të ngjarë të rrisë presionin mbi të dyja palët për t'iu përgjigjur pozitivisht planit me synimin për t'i dhënë fund konfliktit.

Kjo erdhi gjithashtu menjëherë pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken u takua me udhëheqës të huaj, duke përfshirë kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në një përpjekje për të ndërtuar mbështetje për marrëveshjen e paqes.

Vetëm disa orë përpara votimit në OKB, Blinken tha se mesazhi i tij për liderët në rajon ishte: "Nëse doni një armëpushim, ushtroni presion mbi Hamasin të thotë "po".

Grupi ka thënë më parë se mbështet disa pjesë të planit dhe lëshoi ​​një deklaratë të hënën duke "përshëndetur" rezolutën e Këshillit të Sigurimit.

Hamasi ka të ngjarë të kërkojë garanci që plani të çojë në një armëpushim të përhershëm dhe tërheqje të plotë të Izraelit nga Rripi i Gazës.

Udhëheqja e tij politike në Doha ende nuk i është përgjigjur zyrtarisht propozimit, sipas zyrtarëve amerikanë dhe izraelitë.

Propozimi do të përfundonte me një plan të madh rindërtimi për Gazën, e cila është shkatërruar kryesisht në konflikt.

Faza e parë ka të bëjë me shkëmbimin e pengjeve dhe të burgosurve si dhe një armëpushim afatshkurtër.

Faza e dytë përfshin një "përfundim të përhershëm të armiqësive", si dhe një tërheqje të plotë të forcave izraelite nga Gaza, sipas një teksti të projekt-rezolutës së SHBA.

Faza e tretë fokusohet në perspektivën afatgjatë të enklavës dhe do të nisë një plan rindërtimi shumëvjeçar për Gazën.

Rezoluta e së hënës vjen 10 ditë pasi Presidenti Biden tha se izraelitët kishin rënë dakord me planin. Por zoti Netanyahu nuk e ka miratuar ende propozimin e SHBA.

Ndërsa zoti Biden e prezantoi nismën e paqes si një iniciativë izraelite, SHBA-të janë gjithashtu të vetëdijshme që koalicioni qeverisës i ndashëm i Izraelit po i afrohet planit me ngurrim.

Kjo shtrihet në kundërshtimin e plotë nga disa ministra të ekstremit të djathtë, të cilët kërcënojnë të shkaktojnë një kolaps të qeverisë nëse marrëveshja përparon.

Dorëheqja e ish-gjeneralit Benny Gantz nga kabineti i luftës të dielën e ka thelluar atë ndjenjë të paqëndrueshmërisë.

Llogaria e Presidentit Biden në X vuri në dukje kalimin e rezolutës. “Hamasi thotë se dëshiron një armëpushim”, thuhet në postim. "Kjo marrëveshje është një mundësi për të provuar se ata e mendojnë atë."

Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA-së në OKB, tha: "Sot votuam për paqen".

Ambasadorja e Mbretërisë së Bashkuar Barbara Woodward e përshkroi situatën në Gaza si "katastrofike", duke shtuar se "vuajtja ka vazhduar për shumë kohë".

"Ne u bëjmë thirrje palëve që të shfrytëzojnë këtë mundësi dhe të lëvizin drejt paqes së qëndrueshme që garanton siguri dhe stabilitet si për popullin izraelit ashtu edhe për atë palestinez," tha zonja Woodward.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron gjithashtu e përshëndeti rezolutën.

Më 25 mars, Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi një rezolutë që bën thirrje për një armëpushim.

Ndërsa SHBA kishte vënë më parë veton ndaj masave të ngjashme, ajo nuk vuri veton ndaj rezolutës së marsit. Netanyahu tha në atë kohë se SHBA kishte "braktisur" pozicionin e saj të mëparshëm që e lidhte një armëpushim me lirimin e pengjeve.

Konflikti filloi kur Hamasi sulmoi Izraelin jugor më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë peng rreth 251 njerëz.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se numri i të vdekurve në Gaza ka tejkaluar 37,000 që kur Izraeli iu përgjigj sulmit të tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco