Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Si do shkohet në zgjedhjet e 2025?

New York-u ndalon platformat sociale për përdoruesit nën 18 vjeç

New York-u ndalon platformat sociale për përdoruesit nën 18 vjeç

08:32, 10/06/2024
A+ Aa A-

New York do të bëhet shteti i shtatë amerikan që ndalon platformat sociale të profilizojnë përdoruesit nën 18 vjeç, shkruan corriere.it. Teksti i miratuar vjen pas një teksti tjetër legjislativ i cili ndalon shitjen e të dhënave personale të përdoruesve nën 18 vjeç.

Guvernatorja Kathy Hochul do të nënshkruajë të dy ligjet në ditët e ardhshme, duke i bërë ato ekzekutive.

“Pa pëlqimin e qartë nga prindërit por për të qenë i sinqertë, edhe kur presin për një sistem funksional të verifikimit të moshës, platformat si TikTok dhe Instagram nuk do të jenë më në gjendje të përdorin algoritme për t’i nënshtruar përdoruesit e mitur ndaj përmbajtjes që përkufizohet si “varës” pra që krijojnë varësi”.

Për ta thënë me fjalët e përdorura së fundmi nga Jack Dorsey, themeluesi i Twitter, ‘“ato përmbajtje synojnë të kufizojnë vullnetin tonë të lirë’’.

“Objektivi i ligjit është të ndalojë mediat sociale të “bombardojnë” të rinjtë me përmbajtje që i lidh ata plotësisht. Duke krijuar një varësi “toksike” me efekte shkatërruese në psikikën e tyre”.

“Fëmijët tanë po përjetojnë një krizë të shëndetit mendor dhe mediat sociale po ndezin zjarrin dhe po përfitojnë nga kjo epidemi”, janë fjalët e ashpra të Prokurores së Përgjithshme Letitia James.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco