Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Humbi në zgjedhjet e PE, kryeministri i Belgjikës shpërthen në lot dhe merr vendimin e papritur

Humbi në zgjedhjet e PE, kryeministri i Belgjikës shpërthen në lot dhe merr vendimin e papritur

08:26, 10/06/2024
A+ Aa A-

Me lot në sy, kryeministri i Belgjikës, Alexandre de Croix, njoftoi dorëheqjen, pasi partia e tij ra në zgjedhjet parlamentare të mbajtura në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane.

Partia e tij e qendrës së djathtë, Liberalët dhe Demokratët Flemish të Hapur, pa që numri i saj të binte pasi mori vetëm 5.7%, sipas sondazheve.

Edhe kryetari i partisë, Tom Ongena, ka bërë të ditur se do të japë dorëheqjen.

 “Për ne ishte një natë veçanërisht e vështirë, ne humbëm”, u tha ai mbështetësve të tij.

“Jam i bindur se na duhet urgjentisht një qeveri e re, me kompetenca të plota”, shtoi ai, duke shtuar se “mesazhi i votuesve është i qartë”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco