Papa Françesku kërkon ndjesë për gjuhën fyese ndaj homoseksualëve

Papa Françesku kërkon ndjesë për gjuhën fyese ndaj homoseksualëve

14:30, 29/05/2024
A+ Aa A-

Papa Françesku ka kërkuar falje pas raportimeve se ka përdorur gjuhë jashtëzakonisht poshtëruese ndaj homoseksualëve.

Një deklaratë nga Vatikani tha se Papa nuk kishte për qëllim të ofendonte askënd dhe u kërkoi falje atyre që "u lënduan nga përdorimi i një fjale".

Në Konferencën e Ipeshkvijve Italianë, Papa thuhet se tha se meshkujt homoseksualë nuk duhet të lejohen të praktikohen për priftëri, duke shtuar se tashmë kishte shumë “frociaggine” (pederastucë”, që përkthehet si një fyerje shumë fyese.

Ai  takim ka qenë i mbyllur, por prej tij është raportuar shumë.

"Papa Françesku është në dijeni të artikujve që kanë dalë së fundmi në lidhje me një bisedë që ai ka pasur me peshkopët... pas dyerve të mbyllura,"  citonte deklarata të thoshte drejtori i Selisë së Shenjtë - organi drejtues i Kishës Katolike - Matteo Bruni.

Komentet e raportuara të Papës u përcollën fillimisht në faqen e tabloidit italian Dagospia dhe u konfirmuan shpejt nga agjenci të tjera italiane të lajmeve.

Ka pasur tronditje për gjuhën që u raportua, veçanërisht pasi Papa Françesku shpesh ka folur publikisht për respekt ndaj homoseksualëve.

Zoti Bruni tha: “Siç ka thënë ai [Papa] në më shumë se një rast, ‘në Kishë ka vend për të gjithë, për të gjithë! Askush nuk është i kotë apo i tepërt, ka vend për të gjithë, ashtu siç jemi ne.”

“Papa nuk ka dashur kurrë të ofendojë apo të përdorë gjuhë homofobike dhe i kërkon falje kujtdo që është ndjerë i ofenduar [ose] i lënduar nga përdorimi i një fjale”, përfundoi Bruni në deklaratën e Vatikanit.

Përkrahësit progresivë të Papës kanë argumentuar prej kohësh se ndërsa pak ka ndryshuar dukshëm në drejtim të të drejtave të homoseksualëve në katolicizëm, ai ka ndryshuar tonin e qëndrimit të Kishës.

Kur u pyet për homoseksualët në fillim të papatit të tij, ai doli në krye të mediave me përgjigjen: "Kush jam unë për të gjykuar?"

Kohët e fundit ai krijoi habi mes tradicionalistëve katolikë duke thënë se priftërinjtë duhet të jenë në gjendje të bekojnë çiftet e të njëjtit seks në disa rrethana dhe ka folur shpesh për homoseksualët që janë të mirëpritur në Kishë.

Mbrojtësit spanjisht-folës të Papës theksojnë se ai ndonjëherë bën gabime në bisedat italisht dhe sugjerojnë se ai nuk e vlerësoi nivelin e ofendimit që mund të kishte shkaktuar, edhe pse ishte rritur në një familje italisht-folëse në Argjentinë.

Por kreu i grupit të të drejtave të katolikëve LGBT DignityUSA, Marianne Duddy-Burke, i quajti komentet e raportuara "tronditëse dhe lënduese", veçanërisht për priftërinjtë homoseksualë që i kanë shërbyer "popullit të Zotit me besnikëri dhe mirë".

“Fatkeqësisht, edhe nëse synohet si shaka, komenti i Papës zbulon thellësinë e paragjykimeve anti-homoseksuale dhe diskriminimin institucional që ekziston ende në kishën tonë”, tha ajo për agjencinë e lajmeve Reuters.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco