Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Ogerta Manastirliu nën hetim penal nga SPAK

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëron Izraelin që të ndalojë ofensivën në Rafah

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëron Izraelin që të ndalojë ofensivën në Rafah

15:47, 24/05/2024
A+ Aa A-

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka urdhërruar sot Izraelin që të ndalojë ofensivën në Rafah. 

Në vendimin e marrë pasditen e premtes, Gjykata shprehet se nuk është e bindur që evakuimi në Rafah dhe masat e tjera të marra nga Izraeli, janë të mjaftueshme për të lehtësuar vuajtjet e palestinezëve. 

Teksa lexonte vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, presidenti i trupës, Nawaf Salam tha se masat e përkohshme të urdhëruara nga gjykata në mars nuk kanë mundur të adresojnë plotësisht situatën në enklavën e rrethuar palestineze dhe sa tashmë gjykohet se janë plotësuar kushtet për të urdhëruar një gjendje të re emergjence.

Çfarë dimë për kërkesën e Afrikës së Jugut për ndalimin e ofensivës së Izraelit në Rafah?

Afrika e Jugut paraqiti një kërkesë urgjente më 10 maj për masa shtesë në çështjen e gjenocidit të ngritur në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë kundër Izraelit.

Afrika e Jugut akuzon Izraelin për përdorimin e  urdhrave të evakuimit të detyruar në qytetin jugor të Gazës, Rafah, për të "rrezikuar jetën e civilëve".

Avokati për Afrikën e Jugut, profesor Max du Plessis, dënoi evakuimin e detyruar të qindra mijëra palestinezëve nga Rafah dhe përcaktimin nga ana e izraelit të "zonave humanitare".

Masat "rrezikojnë, në vend se mbrojnë jetën e civilëve", tha Du Plessis në një seancë dëgjimore të GJND-së në Hagë më 16 maj.

“Të ashtuquajturat ‘zona humanitare’ nuk janë të sigurta, zonat kontrollohen nga të njëjtat forca izraelite që sulmuan palestinezët”.

"Izraeli e ka sfiduar këtë gjykatë duke kapur, rrethuar dhe bombarduar Rafahun e mbipopulluar, duke përkeqësuar sigurinë e 1.5 milionë palestinezëve të cënueshëm,” shtoi ai./ A2/ 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco