Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Ogerta Manastirliu nën hetim penal nga SPAK

Puna në linjën e metrosë nën monumentet e Romës hyn në fazën vendimtare

Puna në linjën e metrosë nën monumentet e Romës hyn në fazën vendimtare

14:28, 24/05/2024
A+ Aa A-

Romë, Itali - Projekti konsiderohet si një nga më të komplikuarit në botë dhe pritet të dojë një dekadë për t'u përfunduar.

Një projekt i shtyrë shumë dhe kompleks për të ndërtuar një linjë metroje nën qendrën historike të Romës dhe përmes disa prej vendeve të saj më ikonike ka hyrë në një fazë të rëndësishme.

Kur të përfundojë, linja e metrosë do të kalojë nën disa nga vendet më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore në botë - Koloseumin, Kolonën e Trajanit dhe Bazilikën e Maxentius, ndërtesa më e madhe në Forumin Romak - si dhe nën disa nga pallatet e çmuara të Rilindjes në Romë, kisha dhe Vatikan.

Gjatë një vizite të enjten në kantierin e ndërtimit në Piazza Venezia, kryeinxhinieri Andrea Sciotti tha se puna në projektin prej gati 3 miliardë eurosh konsiderohet si një nga më të komplikuarit e këtij lloji në botë.

Një mur mbajtës 85 metra i thellë është ndërtuar rreth stacionit kryesor përpara Monumentit Kombëtar impozant të Vittorio Emanuele II, i njohur zakonisht si Vittoriano.

Projekti ka të ngjarë të përfundojë brenda vitit 2034, shtoi ai.

Linja Metro C ka qenë tashmë në punë për dy dekada, por është ngadalësuar nga vonesat burokratike dhe financimi. Gërmimet arkeologjike të nevojshme duke pasur parasysh rrënojat nëntokësore të qytetërimeve perandorake romake dhe mesjetare mbeten pengesa kryesore në rrugën ku do të kalojë metroja.

Ministria e Kulturës e Italisë është përfshirë shumë në projekt dhe do të jetë gati sapo të fillojë gërmimi në 15 metrat fillestarë të stacionit Piazza Venetia.

“Mendoj se mund të them se është unik në botë, sepse ne nuk kemi vetëm Koloseun dhe Bazilikën e Maxentius, por kemi 15-20 metra trashëgimi arkeologjike të fshehur – të njohur por të fshehur”, u tha Sciotti gazetarëve në vend.  “Kjo padyshim sjell probleme që duhet të zgjidhen në fazat e planifikimit dhe realizimit.”

Për të nënvizuar delikatesën dhe veçantinë e qendrës së Piazza Venezia, Sciotti vuri në dukje se me 10 vitet dhe 755 milionë eurot që do të nevojiten për të gërmuar dhe ndërtuar stacionin, katër stacione të tjera do të ndërtohen përgjatë linjës së Metro C që shkon nga qendra drejt Vatikani dhe më përtej.

“Njëzet e tridhjetë vjet më parë, do të kishte qenë shumë e vështirë për ta bërë këtë,” tha ai. Por falë teknologjisë së re, tani është e mundur që të gërmohen nën site arkeologjike dhe të mbrohet trashëgimia mbi tokë, tha ai. 

Ndërsa Roma tashmë ka dy linja kryesore të metrosë, duke përfshirë njërën me një ndalesë në Koloseum, linja e Metrosë C do të hyjë në zemër të qendrës historike dhe do ta lidhë atë me Vatikanin dhe më gjerë, duke ofruar mundësi të reja për qytetin e përjetshëm./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco