Tajvan/ Kina vazhdon manovrat ushtarake pranë ishullit

Tajvan/ Kina vazhdon manovrat ushtarake pranë ishullit

08:31, 24/05/2024
A+ Aa A-

Ushtria e Kinës ka nisur ditën e dytë të stërvitjeve ushtarake rreth Tajvanit të premten për të testuar aftësitë e saj për të marrë pushtetin dhe kontrollin e zonave kryesore.

Stërvitjet dyditore në ngushticën e Tajvanit dhe rreth grupeve të ishujve të kontrolluar nga Tajvani pranë brigjeve kineze filluan vetëm tre ditë pasi Lai Ching-te mori detyrën. Tajvani ka dënuar veprimet e Kinës.

Kina e sheh Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike si territorin e saj dhe denoncon Lai si një “separatist”. Kina kritikoi ashpër fjalimin e tij të inaugurimit të hënën, në të cilin ai i kërkoi Pekinit të ndalonte kërcënimet e tij dhe tha se të dy anët e ngushticës “nuk ishin në varësi të njëra-tjetrës”.

Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore tha në një deklaratë të shkurtër se forcat e saj vazhduan të premten me stërvitjet e tyre, të quajtura “Shpata e përbashkët – 2024A”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco