4 persona humbën jetën nga shembja e minierës në juglindje të Venezuelës

4 persona humbën jetën nga shembja e minierës në juglindje të Venezuelës

08:21, 24/05/2024
A+ Aa A-

Të paktën katër persona u vranë pasi një minierë u shemb në shtetin Bolivar të Venezuelës juglindore, thanë autoritetet.

“Sistemi Kombëtar i Menaxhimit të Rrezikut raporton se shembja e një miniere u regjistrua në distriktin e minierave Purgatorio,” tha zëvendësministri i Menaxhimit të Rrezikut dhe Mbrojtjes Civile, Carlos Perez Ampueda, në komunën e Sifontes në platformën e mediave sociale X.

Të katër viktimat u gjetën të vdekur dhe “të murosur” për shkak të shembjes së minierës ilegale, sipas Perez Ampueda.

Trupat po transferoheshin nga lumi në San Martin de Turumban dhe më pas në Tumeremo, tha ai.

Kjo është shpella e dytë vdekjeprurëse në një minierë të paligjshme në Venezuelën jugore. Në shkurt, 16 njerëz vdiqën pasi miniera Bulla Loca në shtetin e Bolivarit u shemb.

Që nga viti i kaluar, forcat ushtarake dhe të sigurisë venezueliane kanë rritur masat për të çrrënjosur minierat ilegale në shtetet jugore të Amazonas dhe Bolivar.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco