SHBA, gati paketën e ndihmës ushtarake prej rreth 300 milionë dollarë për Ukrainën

SHBA, gati paketën e ndihmës ushtarake prej rreth 300 milionë dollarë për Ukrainën

08:11, 24/05/2024
A+ Aa A-

Shtetet e Bashkuara po përgatisin një paketë ndihme ushtarake për Ukrainën me vlerë rreth 300 milionë dollarë, e cila do të ndahet sot, sipas AP News.

“Shtetet e Bashkuara pritet të shpallin një ndihmë ushtarake shtesë prej 275 milionë dollarësh për Ukrainën ditën e sotme”, tha agjencia.

Ky do të jetë kësti i katërt i ndihmës ushtarake për Ukrainën që kur Kongresi miratoi projektligjin e ndihmës së huaj për Ukrainën në fund të muajit të kaluar.

Sipas agjencisë, Forcat e Armatosura të Ukrainës (AFU) kanë nevojë për këtë ndihmë për të penguar ofensivën ruse në rajonin e Kharkiv.

Zyrtarët amerikanë informuan gazetarët se paketa do të përfshinte sistemet raketore të artilerisë së lartë të lëvizshmërisë (HIMARS) dhe predha artilerie 155 mm dhe 105 mm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco