Forcat ukrainase rrëzojnë një tjetër avion rus Su-25

Forcat ukrainase rrëzojnë një tjetër avion rus Su-25

07:55, 23/05/2024
A+ Aa A-

Trupat ukrainase shkatërruan një avion sulmues rus Su-25 pranë Pokrovsk në Donetsk Oblast më 22 maj, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një përditësim operacional.

Ky është avioni i pestë rus Su-25 që Ukraina ka rrëzuar këtë muaj.

Su-25 i projektuar nga sovjetikët, i mbiquajtur "Frogfoot" nga NATO, është një avion sulmues tokësor i blinduar rëndë që ofron mbështetje të ngushtë ajrore për trupat tokësore ruse. Avioni ndihmon Rusinë të kryejë sulme intensive në seksione të shumta të frontit lindor, i cili mbulon pjesën më të madhe të Oblastit të Donetskut.

 “Sipas informacioneve të disponueshme, trupat ukrainase shkatërruan një avion sulmues rus Su-25”, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm.

Në njoftim thuhej se luftimet vazhdojnë të jenë intensive në sektorin e Pokrovsk të Oblastit Donetsk, ku u shkatërrua avioni i fundit rus.

“Numri i sulmeve në sektorin e Pokrovsk u rrit në 25”, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm.

"Në veçanti, armiku po përpiqet të depërtojë në formacionet tona luftarake me grupe sulmi dhe pajisje. Situata mbetet e tensionuar, me nëntë angazhime luftarake ende në vazhdim."

Ukraina pretendoi më parë se shkatërroi Su-25 më 4 maj, 11 maj, 13 maj dhe 18 maj. Shtabi i Përgjithshëm tha më 18 maj se Rusia ka humbur mbi 350 avionë që nga nisja e pushtimit në shkallë të plotë.

Kyiv Independent nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur këto shifra.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco