Një front i ri lufte? ‘Ndëshkimi’ i Kinës, stërvitje ushtarake rreth Tajvanit

Një front i ri lufte? ‘Ndëshkimi’ i Kinës, stërvitje ushtarake rreth Tajvanit

07:31, 23/05/2024
A+ Aa A-

Kina ka nisur dy ditë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit si 'ndëshkim' për 'aktet separatiste' të ishullit të vetëqeverisur. Stërvitjet vijnë tre ditë pas inaugurimit të Presidentit William Lai, i cili është quajtur një "ngatërrestar i rrezikshëm" nga Pekini.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë nën kontrollin e Pekinit, por ishulli e sheh veten si të veçantë.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit i ka quajtur stërvitjet kineze si "provokime të paarsyeshme".

Kina ka përsëritur vazhdimisht rrethimin e Tajvanit me avionë luftarakë dhe anije të marinës gjatë vitit të kaluar. Taipei raportoi një rritje të inkursioneve në ujërat dhe hapësirën ajrore tajvaneze në prag të inaugurimit të Lai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco