Lajmi i fundit

Vjedhjet me 5D dhe inceneratorët/ Opozita protestë sot tek bashkia e Tiranës

Biden pret me nderime Kenian në vizitën shtetërore ndërkohë që shteti afrikan përgatitet të dërgojë policinë në Haiti

Biden pret me nderime Kenian në vizitën shtetërore ndërkohë që shteti afrikan përgatitet të dërgojë policinë në Haiti

22:09, 22/05/2024
A+ Aa A-

Uashington - Presidenti Joe Biden po mirëpret Presidentin kenian Ëilliam Ruto në Shtëpinë e Bardhë për një vizitë shtetërore triditore, ndërkohë që kombi i Afrikës Lindore po përgatitet të vendosë forca në Haiti si pjesë e përpjekjeve të udhëhequra nga OKB për të vendosur sigurinë në vendin e Karaibeve.

Rreth 1,000 oficerë policie keniane do të mbërrijnë së shpejti në Haiti, pjesë e një misioni mbështetës shumëpalësh të sigurisë që synon të ndihmojë në shuarjen e dhunës së bandave. Vende të tjera që pritet të mbështesin forcat keniane janë Bahamas, Barbados, Benin, Çad dhe Bangladesh.

Shtetet e Bashkuara për vite kanë bashkëpunuar me Kenian në përpjekjet kundër terrorizmit në Afrikë, duke përfshirë edhe luftën kundër grupit ekstremist al-Shabab.

Kenia ka marrë pjesë në Grupin e Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës dhe në një task force ndërkombëtare detare të nisur nga administrata Biden në dhjetor, në përgjigje të sulmeve të huthive kundër anijeve që operojnë në Detin e Kuq.

Vendimi i Ruto për dërgimin e forcave policore në Haiti u mirëprit nga një zyrtar i lartë i administratës Biden si një ndërmarrje e paprecedentë dhe një shfaqje e udhëheqjes globale nga Kenia.

Shtetet e Bashkuara janë "të përkushtuara fort për të mbështetur" angazhimin e Kenias, u tha gazetarëve, këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, dhe vlerësojnën "qëndrimin e fortë, parimor dhe të qëndrueshëm" që vendi ka marrë në mbështetjen e Ukrainës.

Kenia është kombi i parë afrikan që nga viti 2008 që nderohet nga SHBA me një vizitë shtetërore.

Vizita shtetërore hapet kur të dy liderët marrin pjesë në një takim në Shtëpinë e Bardhë me drejtuesit pasdite që do të fokusohet në forcimin e lidhjeve midis sektorëve të teknologjisë amerikane dhe keniane. Drejtues nga Teneo, Alphabet dhe Semiconductor Technologies Limited janë ndër ata që pritet të marrin pjesë, sipas Shtëpisë së Bardhë.

Zonja e Parë Jill Biden e priti Ruto dhe gruan e tij, Rachel Ruto, pas mbërritjes së tyre në Joint ase Andreës jashtë Uashingtonit.

Ruto, i cili gjithashtu u takua me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson, R-La., në Kapitol, tha se synonte ta përdorte vizitën pjesërisht për të ndarë shqetësimet e tij në lidhje me sfidat e shkaktuara nga ngarkesat e mëdha të borxhit në Kenia dhe në të gjithë Afrikën.

Raporti i borxhit ndaj PBB-së së Kenias arrin në 70%, me pjesën më të madhe që i detyrohet Kinës.

Agjencia e vlerësimit të kredisë Fitch vlerëson se do të shpenzojë pothuajse një të tretën e të ardhurave të saj të qeverisë vetëm për pagesat e interesit këtë vit.

Ruto tha se bisedimet do të trajtojnë "si mund të kemi një sistem financiar ndërkombëtar më të drejtë ku të gjitha vendet trajtohen në mënyrë të barabartë".

 

Sullivan tha se vizita do të përfshijë njoftime nga liderët se "si komuniteti ndërkombëtar mund të përparojë për të zbutur barrën në rritje të borxhit dhe për të çliruar rritjen".

Biden dhe Ruto do të mbajnë bisedime zyrtare dhe një konferencë të përbashkët shtypi të enjten përpara një darke shtetërore. Ruto gjithashtu do të marrë pjesë të premten në një ngjarje në Dhomën e Tregtisë së SHBA me Zëvendës Presidenten Kamala Harris.

SHBA dhe Kenia po shënojnë 60 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike. Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se axhenda e liderëve do të përfshijë tregtinë dhe investimet, inovacionin teknologjik, klimën dhe energjinë e pastër, shëndetin dhe sigurinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco