Shtyhen përsëri provat e ceremonisë së hapjes së Olimpiadës së Parisit në Senë

Shtyhen përsëri provat e ceremonisë së hapjes së Olimpiadës së Parisit në Senë

21:55, 22/05/2024
A+ Aa A-

Organizatorët e Lojërave Olimpike të Parisit, të cilët po luten për mot të mirë gjatë Lojërave të këtij viti, thanë të mërkurën se i kishin shtyrë planet për një provë të ceremonisë së hapjes në lumin e Senës për herë të dytë për shkak të niveleve të larta të lumit.

Pas një maji të stuhishëm me rrebeshe të rregullta shiu në kryeqytetin francez, një provë e planifikuar për në 27 maj është anuluar – si dhe një e mëparshme më 8 prill.

"Do të zhvillohet kur kushtet e motit ta lejojnë," thanë zyrtarët në ministrinë e Olimpiadës dhe komitetin organizativ lokal për AFP.

Lojërat e Parisit do të hapen më 26 korrik me një paradë varkash në Senë – hera e parë që një Olimpiadë Verore fillon jashtë stadiumit të atletikës – sipas planeve që shihen gjerësisht si të rrezikuara.

Sena është caktuar gjithashtu për t’u mbajtur garat e notiy në ujëra të hapur dhe triathlon gjatë Lojërave nga 26 korriku deri në 11 gusht, me kusht që ndotja të reduktohet në nivele të sigurta deri në kohën kur atletët të mbërrijnë brenda më pak se 60 ditësh.

Zyrtarët kanë paralajmëruar vazhdimisht se stuhitë e dendura të shiut para ose gjatë Lojërave mund të pushtojnë sistemin e kanalizimeve të Parisit, duke çuar në shkarkimin e lëndëve fekale të patrajtuara në rrjedhën ujore.

Të dhënat më të fundit të disponueshme -- të mbledhura nga organizata bamirëse e ujit Surfrider në mes të majit -- treguan nivele të baktereve E.Coli më shumë se katër herë më shumë se niveli i autorizuar.

E.Coli është një tregues kyç i pranisë së mbetjeve njerëzore.

Autoritetet e Parisit dhe organizatorët e Olimpiadës këmbëngulin që infrastruktura e re, duke përfshirë një impiant për trajtimin e ujërave të zeza dhe një strukturë magazinimi të ujërave të shiut, do të jetë në funksion deri në fillimin e Olimpiadës.

Pastrimi i lumit të Senës shihet si një nga arritjet kryesore të trashëgimisë së Lojërave të Parisit, me kryebashkiaken Anne Hidalgo që premtoi tre vende për banja publike për vendasit vitin e ardhshëm.

Një sondazh i ri i publikuar të martën dha lajme më shqetësuese për organizatorët, me rënie të përqindjes së francezëve që thanë se do t’i ndjekin Lojërat.

Vetëm 51 përqind e njerëzve të anketuar i thanë anketuesit Toluna Harris Interactive se kishin në plan të ndiqnin sportin -- tetë pikë më pak që nga janari dhe një normë shumë më e ulët se në pjesët e tjera të botës.

Gjithsej 71 për qind e të anketuarve në Japoni dhe Korenë e Jugut thanë se do ta shikonin, ndërsa 68 për qind e amerikanëve dhe po aq evropianë të tjerë synojnë ta shijojnë atë.

Organizatorët e Paris 2024 këmbëngulin se nervat në minutën e fundit dhe mbulimi negativ mediatik janë tipike në çdo vend pritës olimpik përpara Lojërave.

Ata mbeten të sigurt se vendet "ikonë" që përdoren për sportin rreth kryeqytetit francez, si dhe disa suksese sportive vendase, do të ndihmojnë në gjenerimin e entuziazmit dhe krenarisë kombëtare sapo të fillojë aktiviteti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco