Policia franceze i ndjek deri në Belgjikë ata që dhunuan Memorialin e Holokaustit në Paris

Policia franceze i ndjek deri në Belgjikë ata që dhunuan Memorialin e Holokaustit në Paris

21:38, 22/05/2024
A+ Aa A-

Policia franceze ka ndjekur deri në Belgjikë, tre personat që dyshohet se dhunuan Memorialin e Holokaustit në Paris. Lajmin e dhanë prokurorët të mërkurën.

Të dyshuarit u kapën nga kamerat e sigurisë teksa lëviznin nëpër Paris përpara se të “niseshin për në Belgjikë nga stacioni i autobusëve Bercy” në juglindje të Parisit, thanë prokurorët.

Hetuesit shtuan se "rezervimi i i vendeve të të dyshuarve ishte bërë nga Bullgaria".

Më 14 maj, duar të kuqe u gjetën të ngjitura në Murin e të Drejtëve në memorialin e Holokaustit në Paris, i cili tregon 3,900 njerëz të nderuar për shpëtimin e hebrenjve gjatë pushtimit nazist të Francës në Luftën e Dytë Botërore.

Prokurorët po hetojnë dëmtimin e një ndërtese historike të mbrojtur për motive kombëtare, etnike, racore ose fetare.

Njolla të ngjashme u gjetën edhe në lagjen Marais të Parisit qendror, historikisht një qendër e jetës hebreje franceze.

Duart i bënin jehonë imazheve të përdorura në fillim të këtij muaji nga studentët që demonstronin për një armëpushim në fushatën e Izraelit kundër grupit militant palestinez Hamas në Gaza.

Zbulimi i tyre shkaktoi një valë të re zemërimi mbi antisemitizmin.

Në shkurt, një burim francez i tha AFP-së se shërbimi i sigurisë së brendshme të Parisit besonte se ishte shërbimi rus i sigurisë FSB pas një fushate me grafite në tetor, duke pikturuar yjet e Davidit në ndërtesat e Parisit.

Një çift moldav u arrestua në atë rast. 

Lexo më shumë: Tronditje në Paris, Yjet e Davidit në shtëpi dhe dyqane, nis hetimi

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco