Publikohen pamjet rrëqethëse të rrëmbimit të pesë ushtareve izraelite nga trupat e Hamasit

Publikohen pamjet rrëqethëse të rrëmbimit të pesë ushtareve izraelite nga trupat e Hamasit

21:20, 22/05/2024
A+ Aa A-

Forumi i Pengjeve dhe Familjeve të Zhdukura publikoi të mërkurën pamje rrëqethëse që tregonin rrëmbimin e pesë ushtareve të bazës “Nahal Oz” nga militantët e Hamasit më 7 tetor të vitit 2023, duke e përshkruar videon si një “testament të mallkuar për dështimin e kombit për të sjellë pengjet në shtëpi”.

Videoja është marrë nga kamerat trupore të militantëve palestinezë atë ditë, teksa ata sulmuan bazën pranë kufirit të Gazës dhe tregon Liri Albag, Karina Ariev, Agam Berger, Daniella Gilboa dhe Naama Levy, në pamjet e filmuara 229 ditë më parë. Të pesë ushtaret janë ende pengje të Hamasit në Gaza, raporton timesofisrael.

Familjet e pesë ushtarëve kërkuan transmetimin e pamjeve, ku disa prej prindërve thanë se qëllimi është të zgjohet kombi dhe veçanërisht lidershipi, që të punojnë më urgjentisht për të siguruar lirimin e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco