Rusia kërkon ndryshim të kufijve në Detin Baltik, reagon Finlanda

Rusia kërkon ndryshim të kufijve në Detin Baltik, reagon Finlanda

13:00, 22/05/2024
A+ Aa A-

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka propozuar një rishikim të kufijve territorial të ujërave ruse në Detin Baltik, sipas një projekt-dekreti të qeverisë, duke tërhequr një qortim nga Finlanda dhe Lituania, anëtarët e NATO-s, shkruan Reuters.

Sipas projekt-dekretit, të datës 21 maj, ministria propozoi rregullimin e kufirit rreth ishujve rusë në pjesën lindore të Gjirit të Finlandës dhe rreth Kaliningradit, transmeton Telegrafi.

“Kufiri shtetëror i Federatës Ruse në det do të ndryshojë”, thuhej në një përmbledhje të projekt-dekretit.

 

Nëse miratohet, dekreti do të hyjë në fuqi në janar 2025.

Ministria e Mbrojtjes argumentoi në justifikimin e ndryshimit se një matje e mëparshme sovjetike e kufirit nga viti 1985 përdorte tabela detare të mesit të shekullit të 20-të, dhe kështu nuk korrespondonte plotësisht me koordinatat hartografike më moderne.

Nga projekt-dekreti nuk ishte e qartë menjëherë se si do të rregullohej kufiri dhe çfarë konsultimesh – nëse do të kishte pasur – me shtetet e tjera rreth Detit Baltik.

“Autoritetet finlandeze po hetojnë informacionin në mediat ruse në lidhje me përcaktimin e zonave detare në Gjirin e Finlandës”, tha presidenti finlandez Alexander Stubb.

“Qeveria po monitoron situatën nga afër. Rusia nuk ka qenë në kontakt me Finlandën për këtë çështje. Finlanda vepron si gjithmonë: me qetësi dhe bazuar në fakte”, shtoi Stubb.

Ministrja e Jashtme finlandeze Elina Valtonen tha se Rusia duhet t’i përmbahet Konventës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtën e Detit, dhe tha se Rusia po mbjell “konfuzion”.

Ministri i Jashtëm i Lituanisë tha se propozimi rus ishte një përshkallëzim kundër aleancës ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga SHBA dhe kundër Bashkimit Evropian.

“Ky është një përshkallëzim i dukshëm kundër NATO-s dhe BE-së dhe duhet të përballet me një përgjigje të fortë të përshtatshme”, tha Ministri i Jashtëm, Gabrielius Landsbergis. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco