Washington Post: Rusia është treguar më e aftë gjatë kundërsulmit të Ukrainës në 2023-in

Washington Post: Rusia është treguar më e aftë gjatë kundërsulmit të Ukrainës në 2023-in

11:22, 22/05/2024
A+ Aa A-

Forcat ruse kanë marrë më shumë territor në gjashtë javë sesa arriti Ukraina në gjashtë muajt e vitit të kaluar, pranoi të premten Washington Post, duke e përshkruar përpjekjen e vitit 2023 nga Kievi si "të dobët" dhe "zhgënjyese".

Kundërofensiva e pranverës u ideua nga gjeneralët britanikë dhe amerikanë në Gjermani dhe u zhvillua me 1500 automjete të blinduara – duke përfshirë tanket Leopard, Challenger dhe Abrams dhe automjete të blinduara Bradley. Pasi filloi në qershor, u bllokua nga defensiva ruse dhe pati fitime prej vetëm 515 kilometra katrorë territor deri në dhjetor, sipas Post.

Rusia ka marrë 1432 kilometra katrorë deri tani këtë vit, nga të cilat 761 kilometra katrorë vetëm që nga fillimi i prillit, vuri në dukje gazeta amerikane.

Këto shifra erdhën nga Instituti për Studimin e Luftës, një institut me bazë në DC, i drejtuar nga Kimberly Kagan – kunata e Victoria Nuland, ish-zyrtare e Departamentit të Shtetit të SHBA-së, përgjegjëse për Ukrainën.

Ekspertët nga dy institute të tjera amerikane i thanë Washington Post se përparimet ruse në rajonin e Kharkovit mund të jenë pjesë e një strategjie për t'u bërë presion ukrainasve gjithandej dhe për të ezauruar rezervat e tyre, por në fakt jo për të marrë qytetin e dytë më të madh të Ukrainës.

Inteligjenca britanike e kishte paralajmëruar Ukrainën për sulmin e afërt rus, raportoi të premten The Guardian, duke fajësuar qeverinë në Kiev për mospërgatitjen më të mirë të linjave mbrojtëse. Ushtarët ukrainas që folën për Post thanë se nuk mund të sillnin makineri të rënda sepse rusët do t'i shkatërronin dhe mungesa e municioneve nga Perëndimi do të thoshte se ata nuk mund të kundërpërgjigjeshin.

Brigada e 125-të e Mbrojtjes Territoriale e Ukrainës, e ngarkuar me mbajtjen e një seksioni prej 43 kilometrash të frontit, u mbështet te dronët e vëzhgimit për të vëzhguar lëvizjet ruse. Ata humbën të gjitha burimet video në mëngjesin që filloi avancimi, për shkak të luftës elektronike ruse. Furnizimi me Internetin satelitor Starlink – i ofruar nga SpaceX i Elon Musk që nga viti 2022 – gjithashtu u rrëzua plotësisht, për herë të parë.

Forcat ruse vazhdojnë të përparojnë në rajonin e Kharkovit, megjithëse Kievi ka zhvendosur dhjetëra njësi në veri për të përforcuar linjën - duke dobësuar pozicionet e tyre gjetkë. Ka pasur raporte për përparime ruse në Chasov Yar, Krasnogorovka dhe Netaylovo këtë javë. Për më tepër, trupat ukrainase kanë humbur Rabotinon në rajonin e Zaporozhyes, i vetmi qytet që ata arritën të merrnin në kundërofensivën e vitit të kaluar.

Burimi: https://www.rt.com/russia/597809-russian-advance-ukraine-offensive/

Përktheu: syri.net

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco