CNN: Bisedimet e fundit Izrael-Hamas dështuan për shkak të pasaktësive në Egjipt

CNN: Bisedimet e fundit Izrael-Hamas dështuan për shkak të pasaktësive në Egjipt

09:52, 22/05/2024
A+ Aa A-

Përpjekja e fundit për të arritur një marrëveshje paqeje në Lindjen e Mesme dështoi për shkak të pasaktësisë së ndërmjetësve egjiptianë, të cilët ndryshuan kushtet e marrëveshjes pa njoftuar pjesëmarrësit e tjerë në bisedimet që po zhvillohen në Kajro.

Kjo u zbulua nga CNN, në lidhje me përpjekjet për të arritur një marrëveshje për një armëpushim në Gaza, duke cituar tre burime. Sakaq, OKB ka ndaluar dërgimin e ndihmave për shkak të “mungesës së sigurisë”.

Parisi thotë se mbështet Gjykatën Penale Ndërkombëtare për kërkesën për arrestimin e Netanyahut dhe ndan frontin perëndimor pas kritikave nga SHBA, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar dhe Italia.

Oslo pohoi se do të arrestojë kryeministrin izraelit nëse ai hyn në Norvegji pas urdhrit të ICC.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco