Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Ogerta Manastirliu nën hetim penal nga SPAK

Kërkoi arrestimin e tij, Netanyahu sfidon gjykatën ndërkombëtare të Hagës: Vendim skandaloz, nuk do të na ndalojë!

Kërkoi arrestimin e tij, Netanyahu sfidon gjykatën ndërkombëtare të Hagës: Vendim skandaloz, nuk do të na ndalojë!

20:08, 20/05/2024
A+ Aa A-

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i ka thënë partisë së tij në parlament se vendimi i prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) për të kërkuar që të lëshohen urdhër-arreste kundër tij dhe ministrit të Mbrojtjes Yoav Gallant ishte skandaloz dhe nuk do të ndalojë asnjë luftim në Rripi i Gazës.

“Kjo nuk do të më ndalojë as mua”, theksoi Netanyahu.

Më herët, prokurori i ICC-së, Karim Khan tha se ai kishte apeluar në Dhomën e Procedurës Paraprake për të lëshuar urdhër-arrest për Netanyahun dhe Galantin. Dokumenti thoshte se bazuar në provat e mbledhura, prokuroria ka arsye për të besuar se të dyja “mbartin përgjegjësi penale për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit të kryera në territorin e Shtetit të Palestinës (në Rripin e Gazës) nga 8 tetori 2023.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco