Vijojnë bombardimet në Gaza, Biden bën thirrje për armëpushim

Vijojnë bombardimet në Gaza, Biden bën thirrje për armëpushim

08:14, 20/05/2024
A+ Aa A-

Ushtria izraelite vazhdon bombardimet intensive në Rripin e Gazës, një prej të cilave vrau 31 palestinezë dje në një ndërtesë që u godit, sipas Mbrojtjes Civile, ndërsa një i dërguar i SHBA-së u takua me kryeministrin izraelit.

Në muajin e tetë të luftës midis Izraelit dhe Hamasit, i cili u shkaktua nga një sulm i paprecedentë nga krahu ushtarak i lëvizjes islamike palestineze në sektorët jugor të territorit izraelit në tetor, luftimet e ashpra vazhduan në Jabalia (në veri), ku luftëtarët nga Ezzedine al- sipas burimeve izraelite, brigadat Qassam rifituan terrenin dhe në Rafah (në jug). Sakaq, presidenti Biden ka bërës sërish thirrje për armëpushim.

Pasi u urdhërua një evakuim urgjent i civilëve më 6 maj, në prag të një pushtimi tankesh në pjesën lindore të qytetit, “pothuajse gjysma e popullsisë së Gazës”, që numëronte rreth 2.4 milionë banorë – ose 800,000 njerëz – “u detyruan të largohejn edhe një herë”, nënvizoi dje kreu i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt (UNRWA), Philippe Lazzarini. Në orët e para të ditës së djeshme, granatimet izraelite goditën një pronë të një familjeje në kampin e refugjatëve Nuseirat (në qendër), thanë burime në Spitalin Al-Aksa dhe Mbrojtjen Civile në Rripin e Gazës.

Mbrojtja Civile ishte në gjendje të nxirrte “trupat e 31 dëshmitarëve dhe 20 të plagosurve nga rrënojat,” tha zëdhënësi i saj Mahmoud Basal. Në pjesën veriore të enklavës së rrënuar të rrethuar, Spitali Arab Al Ahli tha se tre persona u vranë nga një bombardim izraelit në një shkollë që pret persona të zhvendosur në pjesën lindore të qytetit të Gazës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco