Lajmi i fundit

Vjedhjet me 5D dhe inceneratorët/ Opozita protestë sot tek bashkia e Tiranës

Vdekja e presidentit, qeveria e Iranit thërret mbledhje urgjente

Vdekja e presidentit, qeveria e Iranit thërret mbledhje urgjente

07:58, 20/05/2024
A+ Aa A-

Qeveria e Iranit ka thirrur një “takim urgjent” të hënën pas njoftimit se presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i jashtëm i vendit ishin në mesin e atyre që vdiqën nga përplasja e helikopterit.

Sipas agjencisë shtetërore iraniane të lajmeve IRNA, karrigia ku zakonisht ulet Raisi ishte e zbrazët dhe ishte e mbështjellë me një brez të zi në kujtim të presidentit.

Koha dhe detajet e një kortezhi zie do të shpallen më vonë, njoftoi media shtetërore Agjencia e Lajmeve FARS.

Ndërkohë analisti ushtarak, Cedric Leighton tha për CNN se moti do të kishte luajtur një rol kyç në rrëzimin e helikopterit që vrau presidentin e Iranit Ebrahim Raisi.

“Mjegull, shi, me temperatura nën 50 gradë ekziston mundësia në lartësi më të larta të ngrirjes së tehut të rotorit. Ka një mundësi të dështimit potencial të motorit”, tha ai.

Leighton shtoi se mirëmbajtja e avionit do të kishte luajtur gjithashtu një rol, duke treguar se si Irani ka jetuar nën sanksione dhe duke përdorur pajisje të vjetra për të transportuar udhëheqësit e tyre të nivelit të lartë.

“Faktori tjetër në këtë do të ishte mirëmbajtja, nëse helikopteri ishte mirëmbajtur apo jo siç duhet”, shtoi ai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco