Vdekja e presidentit Raisi/ Kreu i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Iraniane: Asnjë i mbijetuar nga aksidenti

Vdekja e presidentit Raisi/ Kreu i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Iraniane: Asnjë i mbijetuar nga aksidenti

07:52, 20/05/2024
A+ Aa A-

Kreu i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Iraniane (IRCS) thotë se nuk është gjetur asnjë i mbijetuar në vendin ku u rrëzua helikopteri i presidentit iranian Ebrahim Raisi në veriperëndim të Iranit.

“Asnjë gjurmë e të mbijetuarve nuk është parë pas zbulimit të vendit të helikopterit të rrëzuar”, tha Pir-Hossein Kolivand herët të hënën në një intervistë me agjencinë gjysmë zyrtare të lajmeve Tasnim.

Kolivand zbuloi më herët gjatë ditës se vendi i përplasjes ku përfshihej presidenti Raisi dhe zyrtarë të lartë që e shoqëronin atë ishte gjetur pas disa orëve kërkimesh të gjera në një rajon malor në provincën e Azerbajxhanit Lindor.

Helikopteri i Presidentit Raisi u rrëzua pasdite të dielën në rajonin Varzaqan teksa po kthehej me Ministrin e Jashtëm Hossein Amirabdollahian dhe disa të tjerë nga një ceremoni për inaugurimin e një dige në kufirin e Iranit me Republikën e Azerbajxhanit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco