Scholz paralajmëron kundër një operacioni tokësor në shkallë të plotë në Rafah

Scholz paralajmëron kundër një operacioni tokësor në shkallë të plotë në Rafah

09:54, 19/05/2024
A+ Aa A-

Kancelari gjerman Olaf Scholz paralajmëroi kundër një operacioni tokësor në shkallë të plotë në qytetin Rafah të Rripit të Gazës dhe bëri thirrje për kalimin e më shumë ndihmave për popullsinë palestineze.

“Ne jemi unanim në mendimin tonë, ne në Gjermani, në Europë, si dhe qeveria amerikane: është e papërgjegjshme të mendosh tani për një sulm në Rafah, ku miliona refugjatë janë strehuar dhe janë të pambrojtur,” tha Scholz në Karlsruhe.

“Kjo nuk mund të përfundojë mirë,” tha ai.

Kancelari tha gjithashtu se ndihma e mjaftueshme humanitare duhet të dërgohet në Gaza.

“500 kamionë në ditë është minimumi. Kushdo që bën luftë është gjithashtu përgjegjës për njerëzimin dhe popullsinë civile që janë viktima të luftës,” tha Scholz.

Më 6 maj, ushtria izraelite njoftoi se kishte filluar përgatitjet për të evakuuar popullsinë e lagjeve lindore Rafah.

Më 7 maj, Forcat Mbrojtëse të Izraelit njoftuan fillimin e një operacioni ushtarak në një numër zonash në pjesën lindore të qytetit dhe marrjen e kontrollit të kalimit Rafah në kufirin e Gazës me Egjiptin.

Më herët, komuniteti ndërkombëtar i bëri thirrje Izraelit të braktisë një operacion në shkallë të plotë në Rafah.

Në veçanti, autoritetet amerikane deklaruan se e konsideronin një vendim të tillë një gabim që do të dëmtonte popullsinë civile atje dhe do të dobësonte sigurinë e shtetit hebre.

Autoritetet izraelite, nga ana tjetër, kanë theksuar se operacioni në Rafah është i nevojshëm për “fitoren e plotë” dhe humbjen e forcave të armatosura të Hamasit në Rripin e Gazës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco