Për*hunoi kushurirën e mitur, dënohet 31-vjeçari

Për*hunoi kushurirën e mitur, dënohet 31-vjeçari

09:06, 19/05/2024
A+ Aa A-

Një vajzë e re në Antigua ka marrë më në fund drejtësinë për një krim të kryer nga një anëtar i familjes.

Pas orëve të diskutimit të hënën, një juri dënoi njëzëri një burrë për përdhunimin e kushërirës së tij 14-vjeçare.

Prokuroria detajoi ngjarjet e 1 gushtit 2020, kur viktima, e cila ishte kushërira e dytë e të akuzuarit, u soll në shtëpinë e kushëririt të saj madhor nga babai i saj për vizitë.

Ndërsa i akuzuari, i cili në atë kohë ishte 31 vjeç, dhe bashkëshortja e tij ishin të pranishëm në shtëpi, i akuzuari ka përfituar nga momenti kur babai i viktimës nuk ndodhej aty, duke hyrë në dhomën e saj dhe duke e përdhunuar. 

Viktima, duke u ndjerë e shqetësuar nga ngjarja, e raportoi atë vetëm katër ditë më vonë pasi u përball me prindërit e saj.

Pavarësisht se i akuzuari mohoi akuzat për përdhunim dhe i dha policisë versionin e tij të ngjarjeve, juria e shpalli atë fajtor.

Ai do të dënohet më 14 qershor.

Në Antigua dhe Barbuda, marrëdhëniet seksuale me një anëtar të familjes nuk konsiderohen inçest.

Ligji për kundërvajtje seksuale, 1995 thotë se “Një person kryen veprat penale të incestit duke ditur se një person tjetër është me lidhje gjaku, prindi i tij/saj, fëmija vëllai, motra, gjyshi, nipi, xhaxhai, mbesa, tezja ose nipi, sipas rastit. mund të ketë marrëdhënie seksuale me atë person.”

Për pasojë, i akuzuari u akuzua për përdhunim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco