Presidenti i ri i Tajvanit zotohet për një qasje të qëndrueshme ndaj marrëdhënieve me Kinën

Presidenti i ri i Tajvanit zotohet për një qasje të qëndrueshme ndaj marrëdhënieve me Kinën

08:22, 19/05/2024
A+ Aa A-

Presidenti i ardhshëm i Tajvanit, Lai Ching-te, do të zotohet të sigurojë stabilitet duke ruajtur status quo-në në marrëdhëniet e ishullit me Kinën në fjalimin e tij të inaugurimit të hënën, sipas një deklarate nga një zyrtar i lartë i sigurisë.

Lai, e cili pason Tsai Ing-wen pasi ka qenë zëvendëspresident për katër vitet e fundit, do të duhet të përballet me një Kinë që ka rritur presionin – duke përfshirë inkursione pothuajse të përditshme ushtarake pranë hapësirës së saj ajrore – mbi Tajvanin demokratik për të pranuar sovranitetin e saj, shkruan Reuters.

Lai, 64 vjeç, ka ofruar vazhdimisht bisedime me Kinën, por është kundërshtuar nga Pekini, i cili nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për të sjellë Tajvanin nën kontrollin e tij. Lai dhe Partia e tij Demokratike Progresive (DPP) në pushtet thonë se vetëm njerëzit e Tajvanit mund të vendosin për të ardhmen e tyre.

“Ne do të flasim për qasjen tonë të qëndrueshme dhe të qëndrueshme, duke vazhduar bazat e përcaktuara nga Presidenti Tsai,” tha zyrtari i ardhshëm, duke folur në kushte anonimiteti, në një konferencë në Taipei.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco