Një çift turistësh u plagosën nga të shtënat e militantëve në Kashmir të Indisë në zgjedhje

Një çift turistësh u plagosën nga të shtënat e militantëve në Kashmir të Indisë në zgjedhje

08:19, 19/05/2024
A+ Aa A-

Një çift turistësh u plagos në Kashmir të Indisë pasi militantët kanë shtënë me armë zjarri ndaj tyre të shtunën, tha policia, përpara procesit votimit të planifikuar në rajonin e paqëndrueshëm për zgjedhjet në vazhdim të Indisë.

Çifti nga qyteti indian i Jaipur u evakuua në spital dhe zona ku ndodhi sulmi u rrethua, tha policia e Kashmirit në mediat sociale. Mësohet se gjendja e turistëve të lënduar është stabile, thanë ata.

India është në mes të një zgjedhje maratonë me dy vendet e mbetura në Kashmir që do të votojnë më 20 dhe 25 maj.

Votuesit dolën në numër të madh në votime në vendin e parë në Srinagar më 13 maj, duke përmbysur trendin e numërimit të ulët të votave në sondazhet e para që kur kryeministri Narendra Modi hoqi gjysmë-autonominë e rajonit në 2019.

Partia Bharatiya Janata (BJP) e Modi po anashkalon zgjedhjet në Kashmir për herë të parë që nga viti 1996 duke thënë se në vend të kësaj do të mbështesë partitë rajonale, shkruan Reuters.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco