Polonia shpenzon miliarda për të rritur sigurinë kufitare me Rusinë

Polonia shpenzon miliarda për të rritur sigurinë kufitare me Rusinë

08:07, 19/05/2024
A+ Aa A-

Polonia do të shpenzojë 2.5 miliardë dollarë për të përmirësuar sigurinë e kufirit me Rusinë dhe Bjellorusinë.

Duke folur në një ngjarje të organizuar për 80-vjetorin e Betejës së Kazinosë Monte në Krakovë, Polonia jugore, kryeministri Donald Tusk tha sot se vendi i tij ka nisur punën për projektin "Mburoja-Lindje".

"Ne kemi marrë vendimin për të investuar 10 miliardë zlot (monedha polake) në sigurinë tonë dhe mbi të gjitha në një kufi të sigurt lindor. Ne po fillojmë një projekt të madh për të ndërtuar një kufi të sigurt, duke përfshirë një sistem fortifikimesh, për ta bërë këtë kufi të pakalueshëm për një armik të mundshëm," tha ai.

Qeveria e mëparshme kishte ndërtuar një mur në kufirin me Bjellorusinë me një kosto prej 400 milionë dollarësh për të ndaluar fluksin e emigrantëve të paligjshëm që rrjedhin nga lufta Rusi-Ukrainë.

Tusk akuzoi Bjellorusinë për përkeqësimin e "luftës hibride" të saj me Perëndimin duke inkurajuar emigrantët e paligjshëm që të kalojnë në BE përmes Polonisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco