Zelensky bën thirrje për një plan veprimi me tre pika në samitin e ardhshëm të paqes

Zelensky bën thirrje për një plan veprimi me tre pika në samitin e ardhshëm të paqes

07:37, 19/05/2024
A+ Aa A-

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se ai parashikon se samiti i ardhshëm i paqes në Zvicër do të sjellë një plan veprimi që adreson tre fusha kryesore: lundrimin falas për të mbrojtur infrastrukturën portuale, sigurinë globale të ushqimit dhe zhvillimin ekonomik të Ukrainës.

Diskutimet shtesë do të fokusohen në sigurinë bërthamore dhe energjetike për të parandaluar sulmet në infrastrukturën kritike dhe një pikë tjetër kyçe do të jetë në lidhje me shkëmbimin e robërve dhe kthimin e fëmijëve të dëbuar.

Zelensky theksoi rëndësinë e përfshirjes së vendeve nga rajone të ndryshme, duke vënë në dukje ndikimin e tyre në Rusi.

 “Edhe nëse ata e shohin botën ndryshe, është e rëndësishme të punohet për t'i angazhuar ata sepse kanë ndikim. Çdo lloj ndikimi: mbrojtja – në nivelin e tregtisë së armëve, ekonomia – diku. Ata kanë një ndikim në Rusi. Dhe sa më shumë vende të tilla të kemi në anën tonë – në anën e përfundimit të luftës, aq më shumë Rusia do të duhet ta marrë parasysh atë”, tha Zelensky.

Samiti, i caktuar për 15-16 qershor në Bürgenstock, Zvicër, ka konfirmuar pjesëmarrjen nga 50 vende dhe liderë kryesorë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco