Gjenden 4 trupa të pajetë pranë brigjeve të Tunizisë, 23 emigrantë ende të zhdukur

Gjenden 4 trupa të pajetë pranë brigjeve të Tunizisë, 23 emigrantë ende të zhdukur

07:00, 19/05/2024
A+ Aa A-

Autoritetet tuniziane kanë gjetur katër trupat emigrantësh në brigjet e vendit të shtunën. Lajmin e ka konfirmuar garda kombëtare. Garda Kombëtare vuri në dukje se Roja Bregdetare shpëtoi gjithsej 52 emigrantë në operacione të tjera.

Ai njoftoi gjithashtu se nëntë trafikantë u arrestuan dhe u sekuestruan anijet. Të paktën 23 persona u zhdukën pasi u nisën me varkë për në Itali, tha më herët dje autoriteti portual tunizian, duke specifikuar se ishin shtetas tunizianë.

Tunizia, qeveria e së cilës thotë se vendi po përballet me një krizë emigrantësh, ka zëvendësuar Libinë si porta kryesore për njerëzit që ikin nga shtetet afrikane dhe të Lindjes së Mesme të shkatërruara nga lufta ose varfëria, me shpresën se si do të gjejnë një jetë më të mirë në Evropë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco