Presidenti i Kinës mirëpret Putinin ndërkohë që Moska fiton terren në Ukrainë

Presidenti i Kinës mirëpret Putinin ndërkohë që Moska fiton terren në Ukrainë

08:20, 16/05/2024
A+ Aa A-

Udhëheqësit autoritarë synojnë të shfaqin unitetin e tyre gjatë vizitës dyditore shtetërore.

Vladimir Putin ka mbërritur në Pekin për një vizitë dyditore, me mediat shtetërore kineze që e kanë quajtur presidentin rus një "mik të vjetër".

Udhëheqësi kinez Xi Jinping priti numrin një të Rusisë me nderime ushtarake në Sallën e Madhe të Popullit në zemër të kryeqytetit të Kinës.

Udhëtimi - duke nënvizuar lidhjet e ngushta midis dy liderëve autokratikë - vjen pasi Moska intensifikon ofensivën e saj në Ukrainë, me trupat ukrainase që tërhiqen nga Kharkiv të mërkurën.

Presidenti Xi tha se të dy vendet po thellojnë marrëdhëniet e tyre si “fqinjë të mirë, miq të mirë, partnerë të mirë”, sipas transmetuesit shtetëror kinez CCTV.

Pekini është shfaqur si një litar shpëtimi për Moskën pasi sanksionet perëndimore për luftën në Ukrainë kanë shkurtuar pjesën më të madhe të aksesit të saj në tregtinë ndërkombëtare.

Në korrik 2023, një raport i inteligjencës amerikane pretendonte se Kina "ndoshta" i kishte ofruar Moskës teknologjinë kryesore, duke përfshirë dronët dhe pjesët e avionëve luftarakë, të cilat ajo po i përdorte për të zhvilluar luftë në Ukrainë.

Para se të mbërrinte në Pekin, Putin tha në një intervistë për mediat kineze se Kremlini është i përgatitur për të negociuar për konfliktin në Ukrainë.

“Ne jemi të hapur për një dialog për Ukrainën, por negociata të tilla duhet të marrin parasysh interesat e të gjitha vendeve të përfshira në konflikt, duke përfshirë edhe tonat”, citohet të ketë thënë lideri rus sipas agjencisë zyrtare e lajmeve Xinhua.

Ai vlerësoi gjithashtu Kinën për iniciativat e saj që synojnë "zgjidhjen e krizës në Ukrainë".

“Fatkeqësisht, as Ukraina dhe as padronët e saj perëndimorë nuk i mbështesin këto iniciativa”, pohoi Putin. “Ata nuk janë të gatshëm të angazhohen në një dialog të barabartë, të sinqertë dhe të hapur të bazuar në respektin reciprok dhe konsiderimin e interesave të njëri-tjetrit”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka thënë se çdo negociatë duhet të përfshijë rivendosjen e integritetit territorial të Ukrainës, tërheqjen e trupave ruse dhe garancitë e sigurisë për Kievin.

Kina pretendon të marrë një pozicion neutral në konflikt, megjithëse ekspertët i thanë më parë Euronews se qëndrimi i saj është i ndërlikuar, me shtytje e tërheqje në drejtime konkurruese.

Pekini e ka mbështetur pretendimin e diskutueshëm të Moskës se Rusia u provokua për të sulmuar Ukrainën nga Perëndimi, pavarësisht se Putini tha se dëshiron të rivendosë kufijtë shekullorë të Rusisë si arsye për sulmin e tij.

Në takimin e tyre pas agimit të së enjtes, numri një i Kinës uroi Putinin për sigurimin e një mandati të pestë në detyrë.

Putin nuk u përball me asnjë kundërshtim të besueshëm në garën presidenciale dhe, ashtu si Xi, nuk ka paraqitur ndonjë plan për ndonjë pasardhës të mundshëm.

Forcat ruse kanë bërë një ofensivë në rajonin e Kharkiv-it të Ukrainës verilindore që filloi javën e kaluar, duke shënuar inkursionin më të rëndësishëm kufitar që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë në 2022

Forcat ukrainase janë tërhequr nga pozicionet në fshatrat përreth Kharkiv, ndërkohë që pothuajse 8,000 njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco