Blinken luan me kitarë në një bar, gjatë udhëtimit të tij të papritur në Kiev të Ukrainës

Blinken luan me kitarë në një bar, gjatë udhëtimit të tij të papritur në Kiev të Ukrainës

17:20, 15/05/2024
A+ Aa A-

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka luajtur një interpretim të këngës “Rockin’ in the Free World” të Neil Young me një grup lokal në një bar të quajtur “Diktat” në udhëtimin e tij të papritur në Kiev.

Sipas mediave të huaja,kënga u publikua nga Neil Young në 1989 pasi një koncert i planifikuar në Bashkimin Sovjetik u anulua.

Para se të fillonte të luante, Blinken i tha audiencës: “Duhet ta dini, Shtetet e Bashkuara janë me ju, aq shumë nga bota është me ju dhe ata po luftojnë, jo vetëm për një Ukrainë të lirë, por për botën e lirë. Dhe bota e lirë është gjithashtu me ju”.

 

Ndërkohë, sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin duhet të paguajë për të rindërtuar atë që ka shkatërruar në Ukrainë.

Duke folur në Kiev, Blinken tha se Uashingtoni ka fuqinë për të “bllokuar” asetet ruse në SHBA dhe do t’i përdorë ato për të ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës.

Ai tha gjithashtu se Ukraina po afrohet më shumë me NATO-n.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco