Portreti i humbur nga Gustav Klimt shitet për 30 milionë euro në Vjenë

Portreti i humbur nga Gustav Klimt shitet për 30 milionë euro në Vjenë

09:59, 25/04/2024
A+ Aa A-

Çmimi i shitjes për pikturën e Klimt ishte në fundin e një diapazoni të pritshëm prej 30 milion - 50 milion eurosh dhe nuk arriti të arrijë të njëjtat lartësi si vepra e fundit e Klimt "Dame mit Fächer", e cila theu rekordin evropian të ankandit vitin e kaluar.

Një portret i një gruaje të re nga Gustav Klimt, i cili besohej prej kohësh se ishte i humbur, u shit në  ankand në Vjenë për 30 milionë euro.

Artisti modernist austriak filloi punën për “Portretin e Fräulein Lieser” në vitin 1917, një vit para se të vdiste dhe është një nga veprat e tij të fundit.

Oferta filloi me 28 milionë euro dhe çmimi i shitjes ishte në fundin e një diapazoni të pritshëm prej 30 milionë - 50 milionë euro.

Piktura i shkoi një ofertuesi nga Hong Kongu, i cili nuk u identifikua.

Shtëpia e ankandeve Im Kinsky tha se "një pikturë me kaq rrallë, rëndësi artistike dhe vlerë nuk ka qenë e disponueshme në tregun e artit në Evropën Qendrore për dekada".

Piktura me ngjyra intensive u hodh në ankand në emër të pronarëve aktualë, qytetarëve austriakë, emrat e të cilëve nuk u publikuan, dhe trashëgimtarëve ligjorë të Adolf dhe Henriette Lieser, njëri prej të cilëve besohet ta ketë porositur pikturën. Nuk është plotësisht e qartë se cili anëtar i familjes Lieser ishte modelja.

Klimt e la pikturën, me pjesë të vogla të papërfunduara, në studion e tij kur vdiq në fillim të vitit 1918 dhe ajo iu dha familjes që e kishte porositur, sipas shtëpisë së ankandit.

Familja hebreje u largua nga Austria pas vitit 1930 dhe e humbi shumicën e pasurive të saj.

Është e paqartë saktësisht se çfarë ndodhi me pikturën midis viteve 1925 dhe 1960, një periudhë që përfshin diktaturën naziste. Austria u aneksua nga Gjermania naziste në vitin 1938.

Shtëpia e ankandeve thotë se nuk ka asnjë provë që piktura ishte konfiskuar atëherë, por gjithashtu nuk ka asnjë provë kundër. Ajo përfundoi te pronarët aktualë përmes tre trashëgimive të njëpasnjëshme.

Në kushtet e pasigurisë, u hartua një marrëveshje me pronarët aktualë dhe trashëgimtarët e Liesers për të vazhduar me shitjen sipas Parimeve të Uashingtonit, të cilat u hartuan në 1998 për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjeve që lidhen me kthimin e artit të konfiskuar nga nazistët.

Shtëpia e ankandeve tha se ishte shumë e kënaqur me rezultatin e së mërkurës – edhe pse zbehet nga shifrat e qershorit të kaluar, pasi vepra e fundit e Klimt "Dame mit Fächer" ("Zonja me një tifoz") theu rekordin evropian të ankandit duke u shitur për 74 milionë £ ( 86 milionë euro) në Sotheby's në Londër./ar.sh/SYRI.NET

Foto: "Bildnis Fraeulein Lieser" (“Portret i Miss Lieser”)

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco