'Ruanda ime është më e sigurt se Londra –  ata e marrin seriozisht krimin'

'Ruanda ime është më e sigurt se Londra – ata e marrin seriozisht krimin'

09:32, 25/04/2024
A+ Aa A-

Gruaja e tretë 30-vjeçare e ish-deputetit britani Simon Danczuk, 57 vjeç, bën një krahasim shumë intrigues me atdheun e saj.

Si dreqin mund ta përgatitësh  dikë që nuk ka shkelur kurrë më parë në tokën britanike për realitetet e jetës së përditshme në kryeqytetin e saj? Ky ishte rebusi me të cilin u përball ish-deputeti i Rochdale Simon Danczuk, 57 vjeç, vitin e kaluar përpara ardhjes së nuses së tij të re 30-vjeçare, Claudine.

Ata të dy  u martuan korrikun e kaluar në vendlindjen e Claudine, në Ruanda, por kishte një pengesë në planet e tyre për t'u vendosur në Londër kur viza e re e zonjës Danczuk u refuzua.

Më në fund, pas disa burokratike mbrapa dhe mbrapa - që është ende në vazhdim - ajo mbërriti në fund të gushtit, për t'u paraqitur me një kuti nga bashkëshorti i saj i ri që përmbante ato që ai besonte se ishin ndihma të dobishme përgatitore për t'u vendosur në jetën britanike.

"Kishte një kartë Oyster për të përdorur sistemin e transportit të Londrës, një A-Z, disa para, një flamur britanik, një çadër dhe lloje të ndryshme çokollate," thotë Simon tani. “Atëherë mësova se i adhuroja çokollatat Maltesers”, shton Claudine, e cila njihet si Coco, teksa shikon burrin e saj me një buzëqeshje adhuruese.

Tashmë janë bërë dy vjet që kur këta dy zogj dashurie - të paktën në letër - u bënë një.

Një fejesë, tre ceremoni martese dhe dy aplikime për vizë më vonë, ata tani po jetojnë në lumturi martesore në banesën e Simon në Belgravia.

"Thjesht funksionon," thotë politikani Simon. “Ne punojmë shumë mirë së bashku. Ne diskutojmë gjithçka, jeta ka pengesa të të gjitha formave dhe madhësive të ndryshme, por ne po i kapërcejmë ato. Ne nuk debatojmë vërtet. Unë kam pasur grindje të mëdha me gratë e mëparshme, por asgjë si kjo me Coco. Nuk mendoj se ajo ka fare temperament.'

Coco është zonja e tretë Danczuk. Martesa dhjetëvjeçare e Simonit me të parën, Sonia Rossington, e cila është nëna e fëmijëve të tij më të mëdhenj George, 25 vjeç dhe Mary 20 vjeç, përfundoi me një mori akuzash se ai e 'talli' atë për seksin – gjë që ai emohon me forcë.

Bashkimi i tij pasues tre-vjeçar me 'mbretëreshën e selfieve' Karen Burke, e quajtur kështu për shkak të dashurisë së saj për postimin e fotove mahnitëse të dekoltesë në mediat sociale, gjithashtu përfundoi ashpër në vitin 2015 mes akuzave nga Simon se ajo e kishte tradhtuar atë me trajnerin personal – pretendon se ajo e mohoi me forcë. Karen dhe Simon kanë dy djem së bashku.

Lëmë këto dhe pas ndarjes së tij me Karen, një tjetër skandal: politikani Simon u zbulua se i kishte dërguar mesazhe të turpshme një 17-vjeçari që kishte aplikuar për të punuar në zyrën e tij elektorale, gjë që çoi në pezullimin e tij nga Partia Laburiste – dhe është e sigurt të përshkruhet e kaluara e tij si "plot ngjyra".

“Mendoj se është normale që njerëzit ngatërrohen”, ka thënë Coco.

Ajo gjithashtu shkoi mirë me paraardhësen e saj. Pasi u takua me Karen, ajo tha: 'Më pëlqen shumë. Më pëlqen energjia e saj, atmosfera e saj.'

Pikëpamjet e saj janë më të ashpra për çështje të tjera, megjithatë, dhe ajo ka disa njohuri interesante për jetën britanike – jo më pak nga fakti se ajo ndihet më e sigurt në vendin e saj, Ruanda sesa në Londër.

“Simoni dhe unë padyshim kemi folur për të pasur një familje, dhe nëse e bëjmë, do të thosha se mund të jetojmë në Ruanda sepse Ruanda është vërtet e bukur dhe e sigurt – atje ju ndiheni vërtet të sigurt për të rritur një familje, më të sigurt se unë këtu”, thotë ajo.

Në fakt, ajo e sheh të habitshme që ka një bujë kaq të madhe rreth planeve të qeverisë për t'i dërguar ata që kërkojnë azil këtu në Britani, për në Ruanda.

“Nuk mund të bësh budallallëqe në Ruandë – nëse e bën, arrestohesh menjëherë. Ne kemi zero tolerancë ndaj krimit, por kemi edhe shumë mundësi. Ka shumë keqkuptime për mënyrën se si është vendi ynë në të vërtetë.'

Romanca e çiftit filloi në mars 2022 kur Simon, i cili tani punon si konsulent, fluturoi për në Kigali në një udhëtim pune dhe u prezantua me terapistin e bukurisë 28-vjeçare Claudine Uëamahoro përmes një miku të përbashkët.

Shigjeta e Cupid-it goditi pothuajse menjëherë dhe një Simon i tronditur e ngriti pyetjen gjashtë muaj më vonë, në të cilën pikë dyshja kishin kaluar vetëm tre javë në shoqërinë fizike të njëri-tjetrit, duke kryer pjesën më të madhe të marrëdhënies së tyre përmes telefonit dhe Zoom.

Kërkesa e parë e Coco-s për një vizë turistike u refuzua. E pashqetësuar, në maj të vitit të kaluar ajo dhe Simon iu nënshtruan një ceremonie civile në Kigali, e ndjekur nga një martesë tradicionale në korrik dhe – me një unazë fejese me diamant të shkëlqyeshëm dhe një grup martese prej platini – Coco më në fund shkeli në tokën britanike në gusht.

Duke pasur parasysh kombësinë e Coco-s, ajo është ndoshta më e pozicionuar se shumica për të pasur një pikëpamje mbi vendimin e qeverisë për të dëbuar disa azilkërkues që mbërrijnë në Britani në Ruanda, i njohur zakonisht si 'plani i Ruandës'.

Projektligji i Ruandës i Rishi Sunak më në fund do të bëhet ligj pas një përballje parlamentare këtë javë.

Kryeministri është i vendosur që fluturimet e para të dëbimit do të nisin brenda dhjetë deri në 12 javë, në kundërshtim me një vendim të Gjykatës së Lartë të Mbretërisë së Bashkuar nëntorin e kaluar se – në peshën e provave – Ruanda nuk është e sigurt dhe do të ishte e paligjshme të dërgoheshin njerëz atje.

Kjo e ka lënë Coco-n të hutuar dhe të tronditur, të mbërthyer nga ndjenja se ky këndvështrim vjen nga një keqkuptim dhe injorancë e rrënjosur thellë për kombin e saj.

"Unë nuk jam i përfshirë në politikë, por jam nga Ruanda dhe ideja se nuk është vend i sigurt është thjesht..." ajo largohet duke tundur kokën. “Ne kemi të drejta të njeriut, ka arsim për të gjithë.

“Ata i trajtojnë njerëzit në mënyrë të barabartë. Është më e sigurt të ecësh nëpër Kigali sesa të ecësh nëpër Londër.'

Ajo beson se ka mungesë të të kuptuarit për historinë e Ruandës, e cila është e turbullt nga kujtimi i gjenocidit të saj të vitit 1994, gjatë të cilit rreth 800,000 qytetarë u masakruan në njëqind ditë nga ekstremistët Hutu. Ky muaj shënon 30 vjetorin e fillimit të konfliktit.

Sigurisht, hija  duket ende e madhe. Dhe sot, udhëheqësi i Ruandës, Paul Kagame, akuzohet se kryeson një regjim autoritar – një sugjerim që Simon dhe Coco e hedhin poshtë me forcë.

“Kagame ka sjellë paqe dhe stabilitet”, thotë Coco. Pra, njerëzit që akuzojnë presidentin tonë nuk e kuptojnë vërtet situatën.

Burri i saj ka një term më të fortë për këtë. “Mendoj se debati në Mbretërinë e Bashkuar tregon racizëm të krahut të majtë. Janë njerëz në të majtën e politikës britanike që përpiqen t'i tregojnë një shteti afrikan se si duhet të drejtohet.

“Akuzat nga e majta janë se presidenti është autoritar dhe nuk është e sigurt të dërgosh njerëz atje, kur realiteti është se ai është edhe një udhëheqës shumë i mirë dhe politikani më punëtor që kam parë ndonjëherë – shumë më popullor se çdo politikan britanik,' thotë ai.

“Realiteti është se Ruanda është një vend i vogël i kufizuar nga disa shtete shumë të paqëndrueshme, dhe kështu kufijtë duhet të mbrohen. Ka një ushtri të fortë dhe një forcë të fortë policie, dhe kështu duhet të jetë, dhe kjo është ajo me të cilën njerëzit janë të kënaqur.

"Pra, që njerëzit e krahut të majtë në Mbretërinë e Bashkuar të sundojnë mbi Ruandën, të thonë "Oh, duhet të drejtohet ndryshe" kjo është raciste dhe kjo është pikëpamja ime."

Në të vërtetë, aq i dashur është për Simon,  atdheu i nuses së tij – Coco ka ende një sallon bukurie atje, të cilin ajo tani e drejton nga distanca – saqë çifti kanë blerë një shtëpi në Kigali dhe e vizitojnë shpesh.

Ata sapo janë kthyer nga një udhëtim për dasmën e motrës së vogël të Cocos, ndërsa djemtë adoleshentë të Simonit, tani 16 dhe 14 vjeç, nga martesa e tij me Karen e kanë vizituar tre herë dhe 'e duan', thotë ai.

“Kigali është si një qytet i vogël evropian”, thotë Simon. 'Është një vend aktiv. Dhe ka shumë sipërmarrje, kështu që nëse doni të vazhdoni, mundeni.

“Nuk ka asnjë shtet social si aty. Ju duhet të punoni, duhet të vazhdoni me të.'

Megjithatë, tani për tani, me gjithë dashurinë e tyre për kombin afrikan të Coco-s, të dy po përqafojnë jetën në Britani, me Coco që e shpall Londrën një 'qytet të bukur', veçanërisht parqet e tij të bollshme dhe jetën po aq të bollshme të natës./ar.sh/SYRI.NET

ImageImageImage

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco