Pedro Sánchez ndalon detyrat publike, gruaja përballet me një hetim për korrupsion

Pedro Sánchez ndalon detyrat publike, gruaja përballet me një hetim për korrupsion

23:02, 24/04/2024
A+ Aa A-

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez ka pezulluar veten nga detyrat publike për të "ndaluar dhe reflektuar" nëse do të mbetet në detyrë, pasi një gjykatë hapi një hetim paraprak për gruan e tij.

Në një deklaratë, lideri spanjoll tha se duhej urgjentisht të vendoste “nëse duhet të vazhdoj të drejtoj qeverinë apo të heq dorë nga ky nder”.

Gjykata tha se po i përgjigjej pretendimeve për korrupsion kundër Begoña Gómez.

Z. Sánchez tha se gruaja e tij do të mbronte nderin e saj dhe do të bashkëpunonte me gjyqësorin.

Ankesa kundër Begoña Gómez u ngrit nga aktivistët kundër korrupsionit Manos Limpias (Duart e Pastra), të cilët kanë marrë pjesë në një numër çështjesh gjyqësore të profilit të lartë në vitet e fundit dhe udhëhiqen nga një njeri i lidhur me të djathtën ekstreme.

Kryeministri spanjoll tha se do të merrte një vendim për të ardhmen e tij para mediave të hënën më 29 prill, pasi reflektoi nëse ia vlente të qëndronte në detyrë “pavarësisht baltës” në të cilën e djathta dhe e djathta ekstreme po përpiqeshin ta kthenin politikën.

Në një deklaratë të gjatë në X, Z. Sánchez u ankua për një "strategji ngacmimi" gjatë muajve që synonte dobësimin e tij politikisht dhe personalisht duke synuar gruan e tij.

Gjykata nuk dha detaje të akuzave kundër Begoña Gómez, përveçse tha se kishte filluar hetimin e akuzave për ndikim dhe korrupsion më 16 prill.

Megjithatë, faqja e internetit El Confidencial tha të mërkurën se hetimi po shqyrtonte lidhjet e saj me kompanitë private që kishin siguruar paratë e qeverisë ose kontratat publike.

Në veçanti, ai përmendi një "marrëveshje sponsorizimi" që përfshin grupin e turizmit Globalia dhe një fondacion që ajo drejtoi në vitin 2020 të quajtur IE Africa Center. Në vitin 2020, Globalia siguroi një paketë ndihme prej 475 milion € (407 milion £) për linjën e saj ajrore Air Europa, si pjesë e një serie paketash shpëtimi qeveritare për kompanitë gjatë krizës Covid-19.

Partia Popullore Konservatore e Spanjës (PP) kërkoi shpjegime në parlament më herët të mërkurën, për të cilën kryeministri tha thjesht se ai besonte në drejtësi "pavarësisht gjithçkaje".

Mediat spanjolle thanë se ai ishte larguar nga parlamenti për në rezidencën e tij në Madrid, dukshëm i mërzitur. Disa orë më vonë ai akuzoi kreun e PP-së Alberto Núñez Feijóo se punonte me partinë e ekstremit të djathtë Vox për ta rrëzuar atë.

"Unë nuk jam naiv. E kuptoj se ata po denoncojnë Begoña-n, jo sepse ajo ka bërë ndonjë gjë të paligjshme - ata e dinë se nuk ka asnjë rast - por sepse ajo është gruaja ime," u ankua ai në deklaratën e tij.

Aleatët politikë shprehën mbështetje për zotin Sánchez, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 2018, por vendimi i tij për të pezulluar detyrat publike vjen në një kohë të tensionuar për partinë e tij Socialiste përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në qershor dhe zgjedhjeve në rajonin e Katalonjës në Spanjën veri-lindore. muajin tjeter.

Ai do të merrte pjesë në një fushatë katalanase në Barcelonë të enjten.

Pedro Sánchez drejton një koalicion të vështirë që përfshin dy parti separatiste katalane, të cilat u bindën të bashkoheshin me qeverinë në këmbim të një amnistie që mbulonte një referendum të ndaluar katalanas për shkëputjen në 2017.

Pa mbështetjen e të Majtës Republikane Katalanase (ERC) dhe Së bashku për Katalonjën (JxCat) ai nuk do të kishte qenë në gjendje të qëndronte në pushtet, pas një zgjedhjeje jopërfundimtare vitin e kaluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco