Lajmi i fundit

SYRI DIGJITAL/ SPAK-u i Ramës apo SPAK i pavarur?

Biden thellësisht humbës për çështjet kryesore të inflacionit e imigracionit

Biden thellësisht humbës për çështjet kryesore të inflacionit e imigracionit

22:35, 24/04/2024
A+ Aa A-

Presidenti Joe Biden ka marrë një tjetër goditje në një sondazh të Economist/YouGov.

Sondazhi, i publikuar të mërkurën, u kërkoi 1,651 të anketuarve të rritur amerikanë të zgjidhnin çështjen më të rëndësishme për ta shtatë muaj para zgjedhjeve.

Përgjigja kryesore ishte inflacioni ose çmimet e rritura në 24 për qind, ndërsa zgjedhja e dytë më e popullarizuar ishte imigracioni me 14 për qind.

Për më tepër, 97 përqind e të gjithë të anketuarve e cilësuan inflacionin si "të rëndësishëm", me 77 për qind që thanë se është "shumë i rëndësishëm". Në mënyrë të ngjashme, 85 për qind e konsiderojnë emigracionin një çështje "të rëndësishme", duke përfshirë 56 për qind që e shohin atë si "shumë të rëndësishëm".

Por vlerësimet ndaj Biden në këto fronte janë më shumë se 30 pikë ‘nën ujë’. Vetëm 29 për qind e miratojnë trajtimin e tij të inflacionit dhe çmimeve, ndërsa 62 për qind nuk e miratojnë performancën e tij, duke përfshirë 49 për qind që nuk e miratojnë "fuqishëm".

Diferenca është edhe më e keqe për Biden në mesin e të pavarurve. Vetëm 17 për qind e miratojnë mënyrën se si Biden i është afruar inflacionit kundrejt 72 për qind që nuk e miratojnë.

Biden zotëron një vlerësim të ngjashëm të miratimit prej 29 përqind për imigracionin, me një shumicë të fortë prej 61 përqind që nuk e miratojnë performancën e tij në këtë departament. Edhe këtu ai ka probleme të mëdha me të pavarurit, me vetëm 17 për qind që i japin nota pozitive dhe 69 për qind negative.

Ky sondazh tregon vlerësimin e përgjithshëm të miratimit të presidentit në 36 për qind, me 59 për qind që i japin atij nota negative.

Në një kuptim të përgjithshëm, një numër i madh i të anketuarve (44 përqind) thanë se gjendja e ekonomisë është e dobët, ndërsa 29 përqind e vlerësuan atë si "të drejtë". Vetëm 24 përqind thanë se ishte ose "i shkëlqyer" (5 përqind) ose "mirë" (19 përqind).

Një shumicë prej 55 përqind besojnë se ekonomia po përkeqësohet, 23 përqind thonë se po qëndron e njëjtë dhe 18 përqind besojnë se është në rritje.

Për më tepër, një shumicë prej 44 përqind e amerikanëve, duke përfshirë 50 përqind të të pavarurve, thonë se janë më keq financiarisht në krahasim me një vit më parë, ndërsa 40 përqind thonë se financat e tyre janë "pothuajse të njëjta". Vetëm 13 përqind raportojnë se janë më mirë financiarisht sesa një vit më parë, duke përfshirë vetëm 9 përqind të të pavarurve.

Sondazhi më tej zbuloi se ata që planifikojnë të votojnë për ish-presidentin Donald Trump janë më entuziastë se ata që planifikojnë të mbështesin Biden, siç vuri në dukje Hannah Knudsen e Breitbart News.

Sondazhi përfshiu 1,651 të rritur amerikanë nga 21-23 prilli dhe marzhi i gabimit është ± 3.3 pikë përqindjeje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco