Policia gjermane stërvitet kundër huliganëve

Policia gjermane stërvitet kundër huliganëve

17:31, 24/04/2024
A+ Aa A-

 

Qindra policë gjermanë që u përballën me ‘huliganët e futbollit’ në përgatitje për Kampionatin Europian. Në fakt ishte një stërvitje e programuar në përgatitje të masave të sigurisë gjatë europianit.

Rreth 200 praktikantë të shkollës së policisë ishin në rolin e huliganëve të dhunshëm. Situata u simulua sikur po dilte jashtë kontrollit.

‘Huliganët’ dolën nga treni kur mbërriti policia, ndezën mjete piroteknike dhe sjellja e tyre ishte thuajse si ajo e tifozëve të dhunshëm.

Policia simuloi identifikimin e individëve, regjistrimin e tyre, regjistrimin e tyre dhe lëshimin e masave për ndalimin e hyrjes në stadium apo zonat e tifozëve.

‘Si polici duhet të jemi të përgatitur sepse ekziston rreziku i mundshëm i huliganëve ose njerëzve të dhunshëm. Sot ne përdorim mundësinë për t’u stërvitur për ato rrethana, si t’i ndalojmë, si të komunikojmë me ta, dhe gjithashtu si t’i ndalojmë nëse shkaktojnë ndonjë problem’, tha një zëdhënës i policisë.

Gjithsej rreth 600 policë u përfshinë në këtë stërvitje. Autoritetet ndaluan çdo filmim ose fotografim nga brenda një zone të mbyllur trajnimi.

Një dron policie fluturonte për të regjistruar ushtrimet. Policia gjermane do të mbështetet nga kolegë ndërkombëtarë për kohëzgjatjen e Kampionatit Europian.

Zero dhunë është objektivi kryesor i policisë gjermane përgjatë një muaji kur do të mbahet Europiani.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco