SHBA-të do ta mundnin Kinën në një luftë

SHBA-të do ta mundnin Kinën në një luftë

17:00, 24/04/2024
A+ Aa A-

Nëse një konflikt midis Uashingtonit dhe Pekinit do të shpërthente sot, forcat amerikane më me përvojë do të mbizotëronin, por me viktima të konsiderueshme, u tha gazetarëve një zyrtar i inteligjencës ushtarake amerikane.

Zyrtari i paidentifikuar dha një konferencë të hënën në lidhje me kërcënimet me të cilat përballet ushtria amerikane. Ai e minimizoi bombarduesin e fshehtë kinez H-20, aktualisht në zhvillim, si "aspak aq i mirë" sa amerikani B-2 ose B-21 i ardhshëm - ndërsa vlerësoi gjuajtësin kinez J-20 si "shumë të aftë".

"Sfida më e madhe për palën kineze në fakt nuk është aq shumë aftësia e sistemeve aktuale, është më shumë aftësia e personelit për të përdorur në mënyrë efektive ato sisteme me shpejtësi dhe shkallë", citohet të ketë thënë zyrtari nga Defense One dhe Breaking Defense.

Ndërsa ushtria amerikane ka "shumë përvojë në luftëra", kinezët "nuk kanë askënd tani, në [Ushtrinë Çlirimtare Popullore] PLA, i cili ka qenë vërtet në një luftë".

Kjo papërvojë relative do të përkthehej në fitoren e SHBA-së në një luftë hipotetike me Kinën – edhe pse me humbje në shkallë të gjerë – nëse kjo do të shpërthejë sot, tha burimi i Defense One.

Pentagoni po vazhdon me planet për të modernizuar ushtrinë amerikane sepse presidenti kinez Xi Jinping "pothuajse me siguri" beson se një luftë me Uashingtonin është e pashmangshme, vuri në dukje zyrtari.

"Nuk dua të them që kinezët që nuk janë të mirë. Sepse ne nuk do ta dimë se ata nuk janë të mirë derisa të qëllojnë ndaj nesh, dhe unë nuk dua të jem në një pozicion ku do të më duhet ta zbuloj, "Ah, ata janë vërtet të mirë". Ky është një problem." përfundoi zyrtari.

Diskutimet rreth aftësive kineze në Uashington janë zhvilluar në sfondin e një debati rreth programit të bombarduesve B-21. Në shkurt, Sekretari i Forcave Ajrore Frank Kendall i kërkoi qeverisë të angazhohej për programin, duke argumentuar se për të paktën 20 vjet, Kina ka ndërtuar një ushtri "me qëllimin për të penguar dhe mposhtur" SHBA-të.

Megjithatë, në fillim të këtij muaji, shefi i shtabit të Forcave Ajrore, gjenerali David Allvin, i tha Senatit se teknologjitë e reja në zhvillim mund të plotësojnë B-21, kështu që ushtria mund të mos përfundojë duke marrë 100 nga bombarduesit siç ishte planifikuar fillimisht. Avioni, i synuar të vihet në funksion deri në vitin 2030, është ende në zhvillim në Northrop Grumman./rt.com

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco